Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook? izdvojena tema

poruka: 161
|
čitano: 30.080
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?
Vavoom kaže...

Kod Win OS-a me jednostavno nervira nedostatak onakvih opcija kao na macOS-u, fali im onaj Menu Bar tj. opcije za postavke/editiranje na istom (valjda neko zna na što mislim); najzaduju po pitanju UI-a (macOS ima veoma blag i opuštajući UI dok Win10/11 čisti korak unazad, Vista i 8/8.1 su jedini imali veoma odličan UI), ima veoma dobre i bolje tvorničke pozadine nego na W11, macOS je jednostavniji za kretanje, a već sam naveo i ove probleme oko ograničenja hardvera kod W11.

Ček malo, korisnik si Windows 24 godine, ali fali ti menu bar i opcije za editiranje koje na Windowsima nikad nisi ni koristio? Moram priznat da sam zbunjen. Inače, taj menu bar kojeg spominješ postoji na Windowsima, ali je skriven u kontekstualni izbornik, a također je dostupan je i u određenim aplikacijama kao što je Notepad. Jedina razlika je što gornju traku Mac koristi baš za sve programe, a Windows daje slobodu da se za to koristi kontekstualni izbornik, menu u samom programu ili ništa.

 

Rekao bih da tebi ne fali ništa, nego konkretno samo želiš promijenu bez ikakvog razloga. Kao kad imaš mobitel dvije godine, pa si se zasitio i želiš novi iako trenutni još uvijek normalno radi. No takav problem ne riješavaš kupovanjem novog uređaja nego čisto promijenom nečega što možeš promijeniti (primjerice teme, pozadine, animacija). To će ti dati osjećaj kao da imaš nešto novo, pa ćeš nastaviti koristiti uređaj i dalje.

 

Windows 11 se može instalirati na nepodržanom hardveru koji nikako ne zadovoljava sustavne preduvijete, to znaš? I to doslovno bez ikakvog "hakiranja".

Vavoom kaže...

Daj mi nabroji koje appove šta sad imam na Win10 Pro će mi biti teže pronaći na App Storeu ili Mac verziju istih na netu? Skoro svi appovi koje imam su dostupni i na Win i na Macu, ne vidim tu neke ozbiljne probleme, osim ak je nešto nevezano uz njih tipa saveanje, download sa neta, kopiranje, sync na ostale gadgete itd.

Ne govorim o aplikacijama nego o limitacijama sustava. Stvari na Macu rade u potpunosti drugačije nego što rade na samim Windowsima.

Vavoom kaže...

Još nešto šta mi se dopada kod Macbookova jesu dizajn i specke, znači kad jednom pogledaš u njega i počneš ga koristiti, sve ostalo ti se čini otužno i šuplje. Daj mi okači neki Win laptop koji ima touchbar i display sa tehnologijom sličnoj Retini pa ću javiti da li mi se dojma ili ne...

 

Na kraju bi samo reko da si me veoma rastužio svojim postom, inače macOS sam htio koristit još od trećeg osnovne, a nikad mi se nije želja ispunila 

Laptope skoro pa identičnog dizajna imaš i kod Windowsa—doslovno. Dell XPS serija, Lenovo Yoga, Thinkbook, Ideapad serije. HP ima Envy, Spectre, Probook seriju. Asus ti ima Vivobook s prekrasnim OLED ekranom. Hvala Bogu, pa izbora ima. Što se specifikacija tiče, kod Apple-a nisu ništa posebno, osim možda Apple Silicon; RAM, SSD i ostale komponente su standardne ne-Apple nego od drugih proizvođača ne vidim ništa specijano u njima. Što se pak ekrana tiče, pogledaj laptope s OLED ekranima. Retina zasloni nisu ništa revolucionarno, to je Apple-ov izraz za ekrane s visokom gustoćom piksela, HDR i sličnim standardima. Ako si mislio da Apple proizvodi vlastite ekrane, nope! Ekrane za njihove uređaje proizvodi Samsung i još par drugih proizvođača.

 

I žao mi je što sam te rastužio svime što sam napisao, ali morati ću te još dodatno rastužiti. Jer Apple je odustao od touch bara i njihova nova računala ga više nemaju. Ali zato u non-Apple svijetu imaš računala i s dva ekrana, osjetljiva na dodir pa si možeš napraviti touch bar ako baš želiš.

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.2.2024 17:39 (Marko :D).
15 mjeseci
offline
Re: Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?
Vavoom kaže...
Marko :D kaže...

Ajde ti nama lijepo za početak reci čemu je presudilo da su ti Windowsi dosadili, imaš li kakvih problema i s čime? U Windowsima za svaki problem postoji i rješenje jer su miljama otvoreniji OS nego jedan Mac. Tako da puno stvari koje si navikao raditi na Windowsima jednostavno ne rade na Mac-u, te će ti trebati privikavanje na isti. Da bi sve na kraju završilo povratkom na Windows.

 

Ako tražiš način da kod Apple-ovih proizvoda prođeš jeftinije, Apple-ovi proizvodi jednostavno nisu za tebe. Oni su za ljude koji si ih mogu priuštiti po punoj + još skupljoj cijeni. Čak gledajući tvoj use-case jednostavno ne razumijem tvoj odabir Maca, osim ako želiš biti dio sekte. Jer sve što si naveo apsolutno bez problema možeš raditi kako na Windowsima, tako i na Linuxu. Mac je više za profesionalnu uporabu, montažu videozapisa, izradu 3D modela, te za one kojima treba ultradugotrajna baterija na prijenosnom računalu. Ili za one koji imaju baš sve od Apple-a + pretplate na njihove servise.

 

Još jedna stvar koju moraš imati na umu je servisiranje uređaja. Sigurno želiš da tvoj Mac potraje što je dulje moguće, zar ne? E pa kod Maca servisa nema i na to možeš zaboraviti. Servis na Mac-u podrazumijeva mijenjanje cijele matične ploče budući da je sve na njoj zalemljeno osim baterije. A cijena te matične ploče te dođe skoro kao sam Mac, pa ti se postavlja pitanje popravljivosti. Zbog toga, Mac ne možeš niti nadograditi nego ga kupuješ ovakvog kakav je i takvog ćeš ga koristiti do njegovog kvara. Meni je osobno to presudilo zašto nisam uzeo neki Macbook Air nego Lenovo Legion, a isto sam htio isprobati Mac.

 

Tako da, moj savjet je da si kupiš neko normalno računalo umjesto Mac-a, te da instaliraš ili Windows ili Linux. Za cijenu osnovne varijante Macbooka možeš pronaći jeben gaming laptop kojeg možeš još dodatno nadograđivati.

 Jedino s čim bi se složio je servis, zbog tog razloga sam i htio uzeti već pomenuti Pro model iz 2017 g.

 

Kod Win OS-a me jednostavno nervira nedostatak onakvih opcija kao na macOS-u, fali im onaj Menu Bar tj. opcije za postavke/editiranje na istom (valjda neko zna na što mislim); najzaduju po pitanju UI-a (macOS ima veoma blag i opuštajući UI dok Win10/11 čisti korak unazad, Vista i 8/8.1 su jedini imali veoma odličan UI), ima veoma dobre i bolje tvorničke pozadine nego na W11, macOS je jednostavniji za kretanje, a već sam naveo i ove probleme oko ograničenja hardvera kod W11.

 

Daj mi nabroji koje appove šta sad imam na Win10 Pro će mi biti teže pronaći na App Storeu ili Mac verziju istih na netu? Skoro svi appovi koje imam su dostupni i na Win i na Macu, ne vidim tu neke ozbiljne probleme, osim ak je nešto nevezano uz njih tipa saveanje, download sa neta, kopiranje, sync na ostale gadgete itd.

 

Još nešto šta mi se dopada kod Macbookova jesu dizajn i specke, znači kad jednom pogledaš u njega i počneš ga koristiti, sve ostalo ti se čini otužno i šuplje. Daj mi okači neki Win laptop koji ima touchbar i display sa tehnologijom sličnoj Retini pa ću javiti da li mi se dojma ili ne...

 

Na kraju bi samo reko da si me veoma rastužio svojim postom, inače macOS sam htio koristit još od trećeg osnovne, a nikad mi se nije želja ispunila

Ne vidim čemu potreba se opravdavati zašto želiš to što želiš. To se nikog ne tiče. I ako se zezneš, nešto ćeš naučiti. Ako je uređaj ispravan, isplati se jer je jeftiniji. Naravno baterija će sigurno biti slabija ako nije zamijenjena. Nisam kupovao rabljeni/refurbished MBP ali jesam Mac Mini i iMac i rade normalno bez problema. Ako je uređaj općenito stariji sustav ti neće dati da instaliraš novi/idući macOS tako da on uvijek radi OK.

13 godina
offline
Re: Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?
nadimka nemam kaže...
Vavoom kaže...
Marko :D kaže...

Ajde ti nama lijepo za početak reci čemu je presudilo da su ti Windowsi dosadili, imaš li kakvih problema i s čime? U Windowsima za svaki problem postoji i rješenje jer su miljama otvoreniji OS nego jedan Mac. Tako da puno stvari koje si navikao raditi na Windowsima jednostavno ne rade na Mac-u, te će ti trebati privikavanje na isti. Da bi sve na kraju završilo povratkom na Windows.

 

Ako tražiš način da kod Apple-ovih proizvoda prođeš jeftinije, Apple-ovi proizvodi jednostavno nisu za tebe. Oni su za ljude koji si ih mogu priuštiti po punoj + još skupljoj cijeni. Čak gledajući tvoj use-case jednostavno ne razumijem tvoj odabir Maca, osim ako želiš biti dio sekte. Jer sve što si naveo apsolutno bez problema možeš raditi kako na Windowsima, tako i na Linuxu. Mac je više za profesionalnu uporabu, montažu videozapisa, izradu 3D modela, te za one kojima treba ultradugotrajna baterija na prijenosnom računalu. Ili za one koji imaju baš sve od Apple-a + pretplate na njihove servise.

 

Još jedna stvar koju moraš imati na umu je servisiranje uređaja. Sigurno želiš da tvoj Mac potraje što je dulje moguće, zar ne? E pa kod Maca servisa nema i na to možeš zaboraviti. Servis na Mac-u podrazumijeva mijenjanje cijele matične ploče budući da je sve na njoj zalemljeno osim baterije. A cijena te matične ploče te dođe skoro kao sam Mac, pa ti se postavlja pitanje popravljivosti. Zbog toga, Mac ne možeš niti nadograditi nego ga kupuješ ovakvog kakav je i takvog ćeš ga koristiti do njegovog kvara. Meni je osobno to presudilo zašto nisam uzeo neki Macbook Air nego Lenovo Legion, a isto sam htio isprobati Mac.

 

Tako da, moj savjet je da si kupiš neko normalno računalo umjesto Mac-a, te da instaliraš ili Windows ili Linux. Za cijenu osnovne varijante Macbooka možeš pronaći jeben gaming laptop kojeg možeš još dodatno nadograđivati.

 Jedino s čim bi se složio je servis, zbog tog razloga sam i htio uzeti već pomenuti Pro model iz 2017 g.

 

Kod Win OS-a me jednostavno nervira nedostatak onakvih opcija kao na macOS-u, fali im onaj Menu Bar tj. opcije za postavke/editiranje na istom (valjda neko zna na što mislim); najzaduju po pitanju UI-a (macOS ima veoma blag i opuštajući UI dok Win10/11 čisti korak unazad, Vista i 8/8.1 su jedini imali veoma odličan UI), ima veoma dobre i bolje tvorničke pozadine nego na W11, macOS je jednostavniji za kretanje, a već sam naveo i ove probleme oko ograničenja hardvera kod W11.

 

Daj mi nabroji koje appove šta sad imam na Win10 Pro će mi biti teže pronaći na App Storeu ili Mac verziju istih na netu? Skoro svi appovi koje imam su dostupni i na Win i na Macu, ne vidim tu neke ozbiljne probleme, osim ak je nešto nevezano uz njih tipa saveanje, download sa neta, kopiranje, sync na ostale gadgete itd.

 

Još nešto šta mi se dopada kod Macbookova jesu dizajn i specke, znači kad jednom pogledaš u njega i počneš ga koristiti, sve ostalo ti se čini otužno i šuplje. Daj mi okači neki Win laptop koji ima touchbar i display sa tehnologijom sličnoj Retini pa ću javiti da li mi se dojma ili ne...

 

Na kraju bi samo reko da si me veoma rastužio svojim postom, inače macOS sam htio koristit još od trećeg osnovne, a nikad mi se nije želja ispunila

Ne vidim čemu potreba se opravdavati zašto želiš to što želiš. To se nikog ne tiče. I ako se zezneš, nešto ćeš naučiti. Ako je uređaj ispravan, isplati se jer je jeftiniji. Naravno baterija će sigurno biti slabija ako nije zamijenjena. Nisam kupovao rabljeni/refurbished MBP ali jesam Mac Mini i iMac i rade normalno bez problema. Ako je uređaj općenito stariji sustav ti neće dati da instaliraš novi/idući macOS tako da on uvijek radi OK.

Pa nema potrebe, naravno, odluka je njegova. Ali je čovjek ovdje došao po savjet, ne? Jer očito nije siguran u svoju kupovinu, pa je htio provjeriti, odnosno, čuti mišljenje drugih forumaša.

15 godina
offline
Re: Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?
Marko :D kaže...
Vavoom kaže...

..

Ček malo, korisnik si Windows 24 godine, ali fali ti menu bar i opcije za editiranje koje na Windowsima nikad nisi ni koristio? Moram priznat da sam zbunjen. ..

 -zbunjen? :) trol-tema.. i tad zbunjenost nestane?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?

Bolje ti je kupiti ovakvu zvijerku za normalne pare. Kasnije još možeš dodati rama i veći ssd ako je potrebno. Imaš i za sličnu cijenu od asusa s OLED ekranima. Ne vidim razloga zašto kupiti macbook pored puno jeftinijih, a snažnijih laptopa. Na ovo staviš Win i Linux i radiš što god želiš.

 

https://www.instar-informatika.hr/notebook-lenovo-thinkpad-e16-gen-1-21jn00bjsc-16-fhd-ips-intel-co/220874/product/

Moj PC  
4 0 hvala 1
2 godine
offline
Re: Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?
pqweasdyxc kaže...

Bolje ti je kupiti ovakvu zvijerku za normalne pare. Kasnije još možeš dodati rama i veći ssd ako je potrebno. Imaš i za sličnu cijenu od asusa s OLED ekranima. Ne vidim razloga zašto kupiti macbook pored puno jeftinijih, a snažnijih laptopa. Na ovo staviš Win i Linux i radiš što god želiš.

 

https://www.instar-informatika.hr/notebook-lenovo-thinkpad-e16-gen-1-21jn00bjsc-16-fhd-ips-intel-co/220874/product/

 Koji model je od Asusa s oledom može neki link?

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.2.2024 20:32 (Kobajagi).
15 mjeseci
offline
Re: Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?
Marko :D kaže...
nadimka nemam kaže...
Vavoom kaže...
Marko :D kaže...

Ajde ti nama lijepo za početak reci čemu je presudilo da su ti Windowsi dosadili, imaš li kakvih problema i s čime? U Windowsima za svaki problem postoji i rješenje jer su miljama otvoreniji OS nego jedan Mac. Tako da puno stvari koje si navikao raditi na Windowsima jednostavno ne rade na Mac-u, te će ti trebati privikavanje na isti. Da bi sve na kraju završilo povratkom na Windows.

 

Ako tražiš način da kod Apple-ovih proizvoda prođeš jeftinije, Apple-ovi proizvodi jednostavno nisu za tebe. Oni su za ljude koji si ih mogu priuštiti po punoj + još skupljoj cijeni. Čak gledajući tvoj use-case jednostavno ne razumijem tvoj odabir Maca, osim ako želiš biti dio sekte. Jer sve što si naveo apsolutno bez problema možeš raditi kako na Windowsima, tako i na Linuxu. Mac je više za profesionalnu uporabu, montažu videozapisa, izradu 3D modela, te za one kojima treba ultradugotrajna baterija na prijenosnom računalu. Ili za one koji imaju baš sve od Apple-a + pretplate na njihove servise.

 

Još jedna stvar koju moraš imati na umu je servisiranje uređaja. Sigurno želiš da tvoj Mac potraje što je dulje moguće, zar ne? E pa kod Maca servisa nema i na to možeš zaboraviti. Servis na Mac-u podrazumijeva mijenjanje cijele matične ploče budući da je sve na njoj zalemljeno osim baterije. A cijena te matične ploče te dođe skoro kao sam Mac, pa ti se postavlja pitanje popravljivosti. Zbog toga, Mac ne možeš niti nadograditi nego ga kupuješ ovakvog kakav je i takvog ćeš ga koristiti do njegovog kvara. Meni je osobno to presudilo zašto nisam uzeo neki Macbook Air nego Lenovo Legion, a isto sam htio isprobati Mac.

 

Tako da, moj savjet je da si kupiš neko normalno računalo umjesto Mac-a, te da instaliraš ili Windows ili Linux. Za cijenu osnovne varijante Macbooka možeš pronaći jeben gaming laptop kojeg možeš još dodatno nadograđivati.

 Jedino s čim bi se složio je servis, zbog tog razloga sam i htio uzeti već pomenuti Pro model iz 2017 g.

 

Kod Win OS-a me jednostavno nervira nedostatak onakvih opcija kao na macOS-u, fali im onaj Menu Bar tj. opcije za postavke/editiranje na istom (valjda neko zna na što mislim); najzaduju po pitanju UI-a (macOS ima veoma blag i opuštajući UI dok Win10/11 čisti korak unazad, Vista i 8/8.1 su jedini imali veoma odličan UI), ima veoma dobre i bolje tvorničke pozadine nego na W11, macOS je jednostavniji za kretanje, a već sam naveo i ove probleme oko ograničenja hardvera kod W11.

 

Daj mi nabroji koje appove šta sad imam na Win10 Pro će mi biti teže pronaći na App Storeu ili Mac verziju istih na netu? Skoro svi appovi koje imam su dostupni i na Win i na Macu, ne vidim tu neke ozbiljne probleme, osim ak je nešto nevezano uz njih tipa saveanje, download sa neta, kopiranje, sync na ostale gadgete itd.

 

Još nešto šta mi se dopada kod Macbookova jesu dizajn i specke, znači kad jednom pogledaš u njega i počneš ga koristiti, sve ostalo ti se čini otužno i šuplje. Daj mi okači neki Win laptop koji ima touchbar i display sa tehnologijom sličnoj Retini pa ću javiti da li mi se dojma ili ne...

 

Na kraju bi samo reko da si me veoma rastužio svojim postom, inače macOS sam htio koristit još od trećeg osnovne, a nikad mi se nije želja ispunila

Ne vidim čemu potreba se opravdavati zašto želiš to što želiš. To se nikog ne tiče. I ako se zezneš, nešto ćeš naučiti. Ako je uređaj ispravan, isplati se jer je jeftiniji. Naravno baterija će sigurno biti slabija ako nije zamijenjena. Nisam kupovao rabljeni/refurbished MBP ali jesam Mac Mini i iMac i rade normalno bez problema. Ako je uređaj općenito stariji sustav ti neće dati da instaliraš novi/idući macOS tako da on uvijek radi OK.

Pa nema potrebe, naravno, odluka je njegova. Ali je čovjek ovdje došao po savjet, ne? Jer očito nije siguran u svoju kupovinu, pa je htio provjeriti, odnosno, čuti mišljenje drugih forumaša.

 Jeste dabome, al ne dal je bolji Win il Mac, već imali li tko iskustva s kupnjom refurbished uređaja. 

9 godina
offline
Re: Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?
Kobajagi kaže...
pqweasdyxc kaže...

Bolje ti je kupiti ovakvu zvijerku za normalne pare. Kasnije još možeš dodati rama i veći ssd ako je potrebno. Imaš i za sličnu cijenu od asusa s OLED ekranima. Ne vidim razloga zašto kupiti macbook pored puno jeftinijih, a snažnijih laptopa. Na ovo staviš Win i Linux i radiš što god želiš.

 

https://www.instar-informatika.hr/notebook-lenovo-thinkpad-e16-gen-1-21jn00bjsc-16-fhd-ips-intel-co/220874/product/

 Koji model je od Asusa s oledom može neki link?

 https://www.instar-informatika.hr/ultrabook-asus-vivobook-s-14-oled-m3402qa-oled-km731w-14-28k-oled-/119674/product/?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

Isto bomba laptop.

14 godina
offline
Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?

Macbook je odlična stvar - baterija, dizajn, zvuk, ekran, performanse otkad su počeli sa svojim M procesorima... I OS je meni dobar. Takav PC laptop košta jednako.

 

Mana je slaba popravljivost i nadogradivost, tako da mu nećeš produžit radni vijek sa novom baterijom i još RAMa za koju godinu, kao što bi sa PC prijenosnikom.

marching up and down the squaaare
Moj PC  
4 0 hvala 0
3 godine
offline
Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?

Ako je u pitanju stari macbook s prastarim Intelovim i Amd grafickim karticama iz kamenog doba onda je to smece korisno samo za mailove i sl stvari, dakle za extremno nezahtjevne no to sve mozes i na mobitelu za 100€ kojih vjerovatno imas barem 3 u kuci

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.2.2024 22:04 (Boris grozni).
Moj PC  
4 0 hvala 1
5 godina
offline
Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?

 

Kolege Markec, Cryogenic, Boris, Pqweasdyxc i ostali koji mi savjetujete da ne kupujem nikakav Macbook uopće....

 

Samo me zanima ako se ipak odlučim za ne-Mac laptop sa odvojivim hardwareom, ali bez tvornički instaliranog OS-a, da li ja mogu od njega napraviti Hackintosh? U obzir sam dodo i tu opciju ak zaista kažem NE kompletno zalemljenom hardwareu na novijim MBA/MBP modelima.

Konkretno da li postoji mogućnost gubljenja gare kao kod slučajeva instalacije custom ROM-a na friški nov mob; odnosno gara ostaje samo ak na njega instaliram kopiju Win11/Linuxa?

 

Kao izbor za ne-Mac laptop gledam neke modele od Lenova (da li Yogu ili Legiona), imam već pozitivna iskustva s njima tak da sumnjam da ne bum pogriješio s nijednim

 

Ponavljam, ovo je samo druga solucija, prva naravno ostaje refurbished M1 Air ili zadnji Intel Pro model sa odvojivim hardwareom.

 

 

Ontopic (samo za ove koji mi govore da ne bum pogriješil sa bilo kojim Macbookom, poput ATJ-a, Ninotočke...):

 

Dečki (gore navedeni), gdje mogu kupiti jednog (refurbished M1 MBA) a da ga imaju na lageru? Sad kopam po netu, ili ga trebaju naručiti ili je rasprodano...

Only a little Eskimo guy which can loudly say only his name.
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.2.2024 22:08 (Vavoom).
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?

m1 s 8gb ne kupuj ako mislis raditi nesto u adobe paketu na externom monitoru s 4k rezom jer je zaklan na 100% dakle beskoristansamo LR trazi min 8gb

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.2.2024 22:07 (Boris grozni).
Moj PC  
0 0 hvala 1
9 godina
protjeran
offline
Re: Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?
Vavoom kaže...

 

Kolege Markec, Cryogenic, Boris, Pqweasdyxc i ostali koji mi savjetujete da ne kupujem nikakav Macbook uopće....

 

 Kolege MArkec, Cryogenic, Pqwaesyxc..... ahahahaahahahhaah.... neka , ugušiti ću se od smijeha....koji kralj i legenda...... kakvi su ovo nickovi ajme majko... još fali samo onaj Pzwkpancer WHATEVER

13 godina
offline
Re: Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?

Hackintosh ima specijalne sistemske zahtjeve, pa prije svega treba provjeriti da li je hardver laptopa kompatibilan s istim.

 

Ako kupiš računalo bez instaliranog operacijskog sustava, isti ne može utjecati na status garancije. Hackintosh je OS kao i svaki drugi.

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.2.2024 22:44 (Marko :D).
12 godina
suspendiran
offline
Re: Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?
gumifufna kaže...
Vavoom kaže...

 

Kolege Markec, Cryogenic, Boris, Pqweasdyxc i ostali koji mi savjetujete da ne kupujem nikakav Macbook uopće....

 

 Kolege MArkec, Cryogenic, Pqwaesyxc..... ahahahaahahahhaah.... neka , ugušiti ću se od smijeha....koji kralj i legenda...... kakvi su ovo nickovi ajme majko... još fali samo onaj Pzwkpancer WHATEVER

 javio se pravi 

14 godina
offline
Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?

Kolega Vavoom ovo ti je kao i sa autima, kupiš ono što ti srce želi.

Vozim Alfu i imam MacBook i zaboli me živo, moj život.

 

Hackintosh na laptopima je posebna vrsta boli. PC je drugo iako i za to treba imati živaca.

Kad kreneš i nešto te j***, vjeruj mi platio bi MacBook da ti sve radi.

 

Ako si se odlučio na macOS kupi Apple hardver, plain and simple.

 

Da li ima boljih (bržih) laptopa od MacBooka, naravno da ima, s više memorije, svakako.

 

 

 

IT me iznevjeri
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.2.2024 10:57 (Alkaline).
Moj PC  
4 0 hvala 1
9 mjeseci
offline
Re: Vrijedi li kupiti refurbished Macbook?
Vavoom kaže...

Pozdrav svima!

 

Dakle naslov sve govori, inače dugogodišnji Win korisnik (od malih nogu ), ali pošto sam odlučio prijeći na Ecosystem i dosta mi je više MS karifeka (npr. zahtjevanje preskupog hardwarea kao kod Win11), odlučio sam napustiti Windows nakon 24 g. i prijeći na MacOS ali sam u dilemi i to velikoj...

 

Zanima me da li je itko kupovao polovne ili refurbished Macbookove, ako je, kak su se pokazali, da li se uopće isplati, brzina, odaziv i sl., a posebno me zanima na šta trebam obratiti pozornost kod kupnje (battery health, CPU health, ispravnost HDD-a/SSD-a itd.)?

 

Također, mogla bi i preporuka koji dućkas je najpouzdaniji i siguran za kupnju, malo me je strah onih neljubaznih...

 

Svaki savjet bi mi dobro došao.

 kupovao više puta, ne vidim nikakav problem. budu ocjenjeni obično je Grade A kao nov, imaš i opcije "open box" to je kad netko vrati nazad u trgovinu, teoretski novo računalo a popust bude dobar. pogledaš battery cycle da vidiš koliko je puta napunjena. ostalo te ne treba brinuti jer je sve testirano u tvornici, ako kupuješ manufacturer refurbished macove.

 

 

pqweasdyxc kaže...

Nemoj kupovati rabljene macbooke. Pogotovo intel verzije. Slabi su i napravljeni su da traju kratko (ipak je to apple). Bolje ti je staviti Linux na trenutni PC. Ako nemaš novce za novi macbook onda nije to za tebe. macos nije ništa posebno.

Probaj Linux i više nikad nećeš ni pomisliti na macos ili išta drugo.

 gluposti. imam tu pored sebe MBP 2017 još uvijek radi bez ikakvih problema. Linux nije za obične korisnike, niti bi ga nekome preporučio, on je više za ljude koji imaju vremena i volje istraživati i kombinirati. macos je jako dobar os.

 

Marko :D kaže...

U čemu je konkretno problem s Linux-om? Em je besplatan, em je odlična alternativa Windowsima i Macu, em ima milijun distribucija, pa svatko može pronaći idealnu za sebe.

 em nema svatko vremena istraživati koju distribuciju, ima li sve što mu treba i ostale gluposti. isto kao i GCam za mobitele, odlična alternativa koja nije za svakoga. većina ljudi želi kupiti laptop i raditi na njemu bez previše zajebancije.

 

gumifufna kaže...
Marko :D kaže...

U čemu je konkretno problem s Linux-om? Em je besplatan, em je odlična alternativa Windowsima i Macu, em ima milijun distribucija, pa svatko može pronaći idealnu za sebe.

 Marko, kako ne znaš?

Treba zapamtiti tih nekih 20-30 baznih komandi u terminalu, nemaš MS Office i to je to.

Da,i igrice je jebada našteliti u Linuxu, i nikom se neda napraviti dual boot na compu jer je i to "zahtijevan proces",

i onda imaš i Linux (koji hoćeš), i Windowse, Office, igrice i sve to...

P.S. Ali pošto su svi lijeni i informatički nepismeni kupe PS5 za 500 eura, umjesto da za te pare kupe neki refurbished laptop ili još bolje Desktop PC. i imaju cijeli komplet, a ne samo konzolu za igranje.

 

 krivo razmišljaš. vrijeme ne možeš kupiti, a novac možeš zaraditi. osobno radije dam 500 eura za PS5 nego da gubim dane štelajući nekakve PC-e, alternativa tome je platim nekome da mi složi taj PC, ali i to će onda koštati. dani kad sam imao entuzijazma, vremena i volje su odavno iza mene. ukratko nismo svi isti niti smo svi u istoj poziciji.

 

Vavoom kaže...
Entry Point kaže...

 Koliko novaca bi uložio? To je najbitnije pitanje.

800-850€, eventualno mogo bi se protegnut na 1000€ ali za te pare mogu uzeti MBA M1 novog sa garom.

 

Prvi pick mi je bio MBP 15" 2017, čuo sam da je to zadnji Mac sa odvojenim (čitaj zamjenjiviji) hardwareom od matične ali ga niđe nema...

 osobno ne bi gledao dalje od M1 ili eventualno M2. Nikakav stari Intel. razlika u cijeni će biti mala, a prednost M1 i M2 su velike. MBA M1 ti novi na akciji bude oko 700 eura, 13".

 

Nuclear_Phoenix kaže...
Vavoom kaže...

Dakle naslov sve govori, inače dugogodišnji Win korisnik (od malih nogu ), ali pošto sam odlučio prijeći na Ecosystem i dosta mi je više MS karifeka (npr. zahtjevanje preskupog hardwarea kao kod Win11), odlučio sam napustiti Windows nakon 24 g. i prijeći na MacOS ali sam u dilemi i to velikoj...

Može mi netko objasniti kako su ove dvije izjave završile u istoj rečenici? 600-700€ za polovni ili 1000€ za novi M1 sa 8! (riječima - osam) GB RAMa i 256GB SSDom (jedno i drugo nije nadogradivo od strane korisnika) je... jeftini hardver? U kojem smo mi paralelnom svemiru završili?

 

Da ne bi bilo da offtopičarim, kažu ova frontend djeca kod nas da se M2 i M3 ne isplate, da je M1 puno bolji izbor (odnos cijena - performanse) a stare Intele ne gledati ni pod razno jer su performanse očajne u odnosu na M čipove.

 frontend djeca nisu u pravu, barem ako se mene pita. M2 je bolji izbor od M1. Za intele se slažem. Performanse nisu očajne, ali su dosta slabije i dolaze uz aktivno hlađenje.

 

Marko :D kaže...

Vavoom Ajde ti nama lijepo za početak reci čemu je presudilo da su ti Windowsi dosadili, imaš li kakvih problema i s čime? U Windowsima za svaki problem postoji i rješenje jer su miljama otvoreniji OS nego jedan Mac. Tako da puno stvari koje si navikao raditi na Windowsima jednostavno ne rade na Mac-u, te će ti trebati privikavanje na isti. Da bi sve na kraju završilo povratkom na Windows. Jedina druga ti je alternativa Linux ili pak ChromeOS Flex koji ti ne bih preporučio.

 

Ako tražiš način da kod Apple-ovih proizvoda prođeš jeftinije, Apple-ovi proizvodi jednostavno nisu za tebe. Oni su za ljude koji si ih mogu priuštiti po punoj + još skupljoj cijeni. Čak gledajući tvoj use-case jednostavno ne razumijem tvoj odabir Maca, osim ako želiš biti dio sekte. Jer sve što si naveo apsolutno bez problema možeš raditi kako na Windowsima, tako i na Linuxu. Mac je više za profesionalnu uporabu, montažu videozapisa, izradu 3D modela, te za one kojima treba ultradugotrajna baterija na prijenosnom računalu. Ili za one koji imaju baš sve od Apple-a + pretplate na njihove servise.

 

Još jedna stvar koju moraš imati na umu je servisiranje uređaja. Sigurno želiš da tvoj Mac potraje što je dulje moguće, zar ne? E pa kod Maca servisa nema i na to možeš zaboraviti. Servis na Mac-u podrazumijeva mijenjanje cijele matične ploče budući da je sve na njoj zalemljeno osim baterije. A cijena te matične ploče te dođe skoro kao sam Mac, pa ti se postavlja pitanje popravljivosti. Zbog toga, Mac ne možeš niti nadograditi nego ga kupuješ ovakvog kakav je i takvog ćeš ga koristiti do njegovog kvara. Meni je osobno to presudilo zašto nisam uzeo neki Macbook Air nego Lenovo Legion, a isto sam htio isprobati Mac.

 

Tako da, moj savjet je da si kupiš neko normalno računalo umjesto Mac-a, te da instaliraš ili Windows ili Linux. Za cijenu osnovne varijante Macbooka možeš pronaći jeben gaming laptop kojeg možeš još dodatno nadograđivati.

 evo napišem ja, ako neće kolega. nedavno smo sve Win10 Pro radne stanice prebacili na Win11 Pro i problema i gluposti na pretek. Ne znam koja djeca su slagala tah Win11, ali ja bi ih sve istriskao i poslao doma.

 

od onih relativno benignih, tipa otvorim prozor, podesim dimenzije, zatvorim, otvorim i puf em je na desetom mjestu em je nekakve proizvoljne dimenzije. zatim ono igranje sa context izbornikom, kojem idiotu je to palo na pamet? pola se vidi, novi dizajn, pa onda moraš kliknuti "show more options" da ti prikaže sve koje je naravno u starom dizajnu. zar je toliko teško bilo sve prebaciti u novi dizajn. ovi windowsi mi sada djeluju kao nekakav Frankenštajn.

 

puno toga što je ranije bilo u jedan klik sada zahtijeva dva tri klika, ukratko to je nazadovanje po pitanju UI/UX.

 

idemo ozbiljnije probleme, Adobe programi se uredno ruše sami od sebe barem jednom dnevno. Isti programi su na Win10 radili uredno godinama bez problema. Možda je Adobe nešto sredio, ali imam istu verziju na jednom Win10 računalu i sve radi ok.

 

proizvoljno mijenjanje tipa mreže, prebaciš na private on nakon nekog vremena sam prebaci na public i onda dva sata tražiš zašto je računalo nestalo iz mreže.

proizvoljno mijenjanje power settingsa, staviš da ne želiš da računalo ide u sleep, kad ono puf eto sutra računala u sleep modu, kako? pa lijepo neka od nadogradnji je vjerojatno pregazila moje postavke.

nasilno instaliranje drivera, instaliraš printer, nakon toga win sam instalira drivere i onda lijepo imaš isti printer puta dva, nekada i puta tri... idiotarija.

 

ovo je uzorak sa više desetaka računala, ne sa jedno-dva računala.

12 godina
suspendiran
offline
Re: Vrijedi li kupiti refurbished Macbook?
millennial kaže...

 krivo razmišljaš. vrijeme ne možeš kupiti, a novac možeš zaraditi. osobno radije dam 500 eura za PS5 nego da gubim dane štelajući nekakve PC-e, alternativa tome je platim nekome da mi složi taj PC, ali i to će onda koštati. dani kad sam imao entuzijazma, vremena i volje su odavno iza mene. ukratko nismo svi isti niti smo svi u istoj poziciji.

 

 

evo napišem ja, ako neće kolega. nedavno smo sve Win10 Pro radne stanice prebacili na Win11 Pro i problema i gluposti na pretek. Ne znam koja djeca su slagala tah Win11, ali ja bi ih sve istriskao i poslao doma.

 

od onih relativno benignih, tipa otvorim prozor, podesim dimenzije, zatvorim, otvorim i puf em je na desetom mjestu em je nekakve proizvoljne dimenzije. zatim ono igranje sa context izbornikom, kojem idiotu je to palo na pamet? pola se vidi, novi dizajn, pa onda moraš kliknuti "show more options" da ti prikaže sve koje je naravno u starom dizajnu. zar je toliko teško bilo sve prebaciti u novi dizajn. ovi windowsi mi sada djeluju kao nekakav Frankenštajn.

 

puno toga što je ranije bilo u jedan klik sada zahtijeva dva tri klika, ukratko to je nazadovanje po pitanju UI/UX.

 

idemo ozbiljnije probleme, Adobe programi se uredno ruše sami od sebe barem jednom dnevno. Isti programi su na Win10 radili uredno godinama bez problema. Možda je Adobe nešto sredio, ali imam istu verziju na jednom Win10 računalu i sve radi ok.

 

proizvoljno mijenjanje tipa mreže, prebaciš na private on nakon nekog vremena sam prebaci na public i onda dva sata tražiš zašto je računalo nestalo iz mreže.

proizvoljno mijenjanje power settingsa, staviš da ne želiš da računalo ide u sleep, kad ono puf eto sutra računala u sleep modu, kako? pa lijepo neka od nadogradnji je vjerojatno pregazila moje postavke.

nasilno instaliranje drivera, instaliraš printer, nakon toga win sam instalira drivere i onda lijepo imaš isti printer puta dva, nekada i puta tri... idiotarija.

 

ovo je uzorak sa više desetaka računala, ne sa jedno-dva računala.

 

 

 Mensčini da ti neznaš sklopit pc i da ti krivo razmišljaš,  odnosno neznaš sklopit za pola sata 7-8 komponenti. Neš ti gubljenje dana na sklapanje nekakvih pc'a , dobro da nisi napisao mjeseci. Danas djeca od 7-8 godina slažu komponente i svoja računala, i dosta informatičkih dućana kad kupiš komponente ponude gratis da slože pc. Radiš sa windowsima, baviš se informatikom a neznaš složit pc, zoveš radnike/programere u Microsoftu djecom koje bi ti istriskao je van pameti, a mislim da si ti dijete koji misli da puno zna a puno zuji a malo meda daje i pun sebe u svakom smislu. 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.2.2024 11:53 (Cryogenic).
15 godina
offline
Re: Vrijedi li kupiti refurbished Macbook?
millennial kaže...
. Ne znam koja djeca su slagala tah Win11, ali ja bi ih sve istriskao i poslao doma.

.

 -zanimljivo (kad se izvuče iz konteksta..) :) .. može se zaključiti da voliš tući djecu, slabije..?

 

-još tužnije (ili smiješnije) je što ekšli koristiš win-os, dok savjetuješ kao iskusan juzer mac-a.. onak, iskustvo?

-dok kritiziraš novi win11, ui, .. i tu je stvar ukusa, navike, možemo se složiti (i ne moramo).. no kriterij je što? traženje neke opcije u izmjenjenom guiju, uspoređujemo li uije win10-11 ili je tema nešto drugo? konkretno pitanje isplativosti (vrijedi li..) kupiti polovni-reparirani mac. Mogući kraći odgovori, da-ne-možda-razno..

 

-moj odgovor na to pitanje je 'ne'. .. dok za 'bolji' odgovor autor pitanja mora postaviti kriterije, korištenje-uvjete pri čemu je on taj koji na kraju odlučuje čak ako želi po 'boji' računala ili sukladno-suprotno preporukama, tj neovisno odgovorimo li ja-mi-ostali da-ne, on odučuje, kao što može uzeti demokratski-statistički kriterij i izabrati ono što kaže većina, što će u pravilu biti pogrešno, tj nikad većina nije ono što odgovara pojedinom specifičnom slučaju, bilo to broj cipela, izbor sladoleda, nadalje..

 

-ili... kad već ja ne mlatim forumaše postovima, nađe se netko drugi? :)) ... nhf.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?

millennial Svoj Linux složim za manje od 1h. Imaš i distribucije s kojima nikad ne trebaš niti ući u terminal. To što ti nemaš pojma o računalima i biraš najjednostavnije (macos) ne znači da i drugi moraju koristiti taj dječji os. macos je igračkica za čitanje portala i za edgy programere koji trebaju 25h baterije na laptopu. Kad namjestiš Linux da radi točno ono što ti želiš onda je iskustvo korištenja top. Nikad mi nije bilo draže koristiti PC nego sad.

Moj PC  
3 1 hvala 0
14 godina
offline
Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?

Kako je krenulo ispada kao da će Vavoom potrošiti vaše novce na hardver. Ne razumijem zašto se svadate oko ukusa.

 

Netko se kune u Windows, svaka čast.

Netko se kune u Linux, svaka čast.

Netko se kune u macOS, svaka čast.

IT me iznevjeri
Moj PC  
4 3 hvala 1
9 godina
protjeran
offline
Re: Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?
Alkaline kaže...

Kako je krenulo ispada kao da će Vavoom potrošiti vaše novce na hardver. Ne razumijem zašto se svadate oko ukusa.

 

Netko se kune u Windows, svaka čast.

Netko se kune u Linux, svaka čast.

Netko se kune u macOS, svaka čast.

 Nitko se normalan ne kune u M$ Windows!

 

15 godina
offline
Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?

-da.. juzeri-forumaši, umjesto da odgovaraju onom tko postavi pitanje, odgovaraju 'sebi', tj svojim potrebama-navikama.. izboru po bilo kojem kriteriju, kojeg autor pitanja u početku ne definira (tek kasnije, osnovno-surfanje..)

 

-što je pitanje, vrijedi li (ponekad se koristi riječ isplati li se..) .. isplativost-vrijednost su stvar novca, zarade, oni koji time zarađuju, bilo trgovinom ili radom tad mogu imati vrijednost-isplativost kriterij, hobisti ne na novčani način, no njima ima recimo sentimentalnu vrijednost ili pitanje na što se misli kao se kaže 'vrijednost'.. kako za koga i u kojem slučaju, čaša vode u pustinji ili picassova slika koja visi na zidu... 'vrijednost?'...

-no na to pitanje bi moj odgovor bio 'ne'.

 

ali, tad krene 'rat oseva', odnosno navijača, za-protiv.. pri čemu većina pljucka one druge čime više otkrivaju svoje (ne)znanje o onom što pljuckaju nego (ne)znanje o onom što žele recimo pohvaliti-preporučiti...

 

-win-lin-macos.. svi osevi su dobri, rade, odlični. .. no postoje i razlike, macos je mac-hw+sw, komplet (licenca)... win-lin su soft, ne hw.

-proteklo desetljeće, identičan isti intel hw, cpu-mbo-ram-... tj hw je bio isti, no naravno u macu 'poseban' tj određena serija cpu klase xeon i sl. no tehnički su sva pc-kompatibilna računala na x86 platformi 'ista'.

 

-kriterij? ono za što se računalo (ili bilo koji uređaj) želi-treba koristiti? .. taj kriterij je primarni-osnovni-temeljni.. ne naš izbor osa prije tog, nego upravo taj kriterij, tj ako je apps ono što korisnik koristi, kao photoshop-acad, tad linux nije opcija.. tj ne koristi korisnik os, nego appse koje imaju svoje uvjete i to određuje kako hw tako i os-sw za rad te app.

-po kriteriju sličnosti, macos je *nix, istih korjena kao lin, skoro identično.. tj sličnost je i sonyplayka, pri čemu je možda jasnija podjela koji uređaj čemu služi.. konzola gejmingu, mac grafici, lin server...

-win je drugačiji, ako se govori o korjenima tad su to djed-nečaci, tj korak dalje od *nixa, no zanemarivo.. primarno važno za win je što je dominantan desktop os na računalima s +90%.. dok je lin na +2%.. (na serveru obrnuto), a mac dominira u usa i da nije ajfona već bi bio u likvidaciji, tj ios-iphone su oni koji posljednje desetljeće rulaju mobilnim tržištem, koje je x-puta jače-veće-važnije ..

-upravo zato apple mijenja platformu, cpu.. napušta intel i stvara svoj novi cpu, m1, m2.. druga platforma, kao pleyka, kao mobiteli.. svijet za sebe, upališ i to je to.. no pitanje je za polovna-reparirana računala i starije macove, dok čistim nedovoljnim protekom vremena u to ne ubrajamo m1-2... jer su relativno novi i nisu stavka u takvoj ponudi...

-uz dodatnu razliku, staro-novo, kao kod mobitela-tableta, nakon +5 godina zastarjevaju, smeće, nema dovoljno rama, gpu, cpu.. kodeci, zatvorenost sustava ili ograničenje verzije androida pa recimo stari mob ima and.5-6, možda 7, dok novi uvjeti za surfanje, autoradio i sl. traže 8-10, novije, trenutno 12-13-14.. i dovoljno je da neka apps kao netflix, whatsup, chrome-browser.. traže novo, bilo hw-jače bilo os-verziju.. i staro se tad baca, neovisno što može biti ispravno i radi. To naprosto nije pc-kompatibilac u kojem možemo (ograničeno recimo socketom-chipsetom) izvaditit staru komponentu i ugraditi novu-jaču, na mobaču tog nema, nema ni na macu baš tj install-os ima svoje uvjete, model-serija, mac ili hakintoš, nije baš isto.. 

-win-lin, nisu vezani uz hw, jer su naprosto samo os, soft, nisu hw.. zato je lako instalirati na bilo koji kompatibilan hw kao što je moguće i nadograđivati takvo računalo.. na mobu i macu to nije baš tako..

 

-smisao kupnje polovnog maca? .. koje cifre su u igri? recimo 500€? .. za manje se može kupiti novo računalo u trgovini, laptop-desktop.. jače + podržava sve potrebno, dok se za 100-200€ može kupiti tablet-mobitel.. koji će zadovoljiti osnovno, osim kad se traži photoshop, acad.. dok staro, tj zastarjelo računalo možda radi ok, ali neće imati neki potreban fičer, npr h265 dekoder, neće imati npr metal grapfhics i time ni mogućnost korištenja novijih verzija osa-appsa.. ili gpu-a.. nešto će nedostajati, tpm2.0 čip za ms uvjete, za uvjete koje traže moderni browseri koji naginju postati osevi (a uređaj običan terminal kojim se pali-spaja online, sad već tvuređaji nude tu mogućnost recimo samsungov smart s recimo mso365 uslugom, netflix itd.. tv, ne računalo-desktop-laptop tj sličnije uvećanom tabletračunalu...).

-za vrijeme pandemije-lockdowna, postalo je važno što se može online, što radi, whatsup, teamsi, google-ostali.. rad na daljinu bilo škola ili posao.. staro računalo nešto nema, nema neki fičer.. tad jednostavno ne zadovoljava kriterij za tu novu app ili način korištenja, kao što prastara noika 3310 nema ništa od današnjih mobača mada je ostala legenda.. realno je smeće-beskorisna pri čemu osnovna funkcija i dalje radi tj telefon-mob..

 

-što će takvo polovno računalo, zastarjelo, raditi? biti hobi-gušt? surfanje? ozbiljan rad u nekoj verziji photoshopa .. do tog da novi ima neki novi fičer i traži novo.. os-hw.. odlučuje apps, ne juzer. Tek ako apps radi tad je moguć izbor, ako traži nešto novo tad izbora nema, dok i jeftikaner npr prosječan mob danas ima fičere i čipove za recimo gledanje filma-dekoder 264-265 i zato to radi glatko, dok starije više godina ne može jer tad naprosto nije postojao čip, npr stariji tv uređaj-prijemnik kojeg smo mogli baciti prelaskom na dvbt2-hevc+ standard.. no tvu se lako doda prijemnik-kutijica koja to tad radi.. macu malo teže tj cpu+gpu su kriterij odnosno mac-install ili hakintoš-kompatibilno s ktexovima (a tad oni koji moraju imati licencu ne mogu na hakintoša..).

 

-juzer iz svijeta win (i lin) je naviknut da može barem neko vrijeme gurati stari pc.. mac juzer je naviknut da kupi-plati maca, upali, radi.. i jednog dana kupi novi, stari baci. (linuxaši su u toj priči zalutali) :)

-ove godine kreće jače win11, tj msovo forsiranje uz početak gašenja w10.. pa će tako juzeri win osa, morati na nova računala, baciti stara ispod 2018me.. jer je tako odredio ms tj postavio installer uvjet, istina može i bez tog kao tpm20, modificirani install.. no oni obični, juzeri, koji klik-nextaju, moraju na novo, kao što to rade i macovci-ostali, gejmeri na konzoli i korisnici mobitela.. linux? zalutao.. :)

 

-hoće li iz tog razloga od 90% juzera pola preći na lin (ili mac)? .. možda, tj statistička šansa postoji, realno ne baš.. inercija, navika + appsi koji uvjetuju os, knjigovodstveni soft, adobe, acad, ostalo.. kućni? gaming.. itd.

-tako da se ništa bitnog u statistici-zastupljenosti neće dogoditi, odnosno sve ih potiskuje android s mobilnom platformom, dok je apple recimo prvi krenuo u tom smjeru s m1.. tj preslikava ono što radi s mobitelom u kojem rula tržištem ... i ako je to trend, tad će x86 zamrijeti, tad je kupnja bilo čega starog pogrešno za budućnost, no može biti neki treći razlog..

-današnji tv može zamijeniti prosječno kućno računalo za surfanje, office.. za gaming su konzole, za rad ovisi o poslu, ne izboru juzera.. tak da po tome se pc-ju crno piše, no kao paradox možda ostane dominantan jer se ne razvijaju sve stvari po očiglednoj logici nego ponekad po slučajnosti, tko zna.. vidjet ćemo (osim vidovitog milana koji već zna..) :)

 

-što je os? što je računalo-hw? čemu služe? kriteriji svakog juzera su njegovi, za njega, ne moji-naši-ostali..

-os ne bira juzer, nego određuje ponuda appsa za platforme, npr steam servis za gaming.. ili autoradio s carplayom-autom, ovisno ajfon ili andić.. kao i primjer huaweija i strateških ratova čipovima, zabranama, pa tad neki mobač-uređaj nešto ne može jer usa-google ne dozvoljava.. onak pravno, ne hw-sw uvjet. .. pa tko što bira, za koga i za što po kojem kriteriju? .. dok svi zabriju za ili protiv nekog osa, navijačke skupine i (ne)znanje. :)

 

edit: ili 'isplativost-novac-cijene..' kupnja.

-npr novi m1mac, po eu cca 600-800€ (naše trgovine i pola eu, dvostruka cijena, no sad smo eu, jedno tržište, sve na dohvat klika-googlea.. nema razloga ne kupiti iz mađarske-švedske i sl.).

problem 'formiranja cijene' polovnih stvari-roba, pogotovo računala.. kako to gleda vlasnik koji prodaje, kako kupac, kako prekupac-posrednik-trgovac..

-svi gledaju na način povoljnije za njega, tj prodati za više, kupiti za manje, dok je polovno tad po 'statistici' na 50% cijene u trgovini uz cjenkanje pa ide gore-dolje od te 'idealne' polovice.

-ako je novi mac m1 u trgovini 800€, tad je polovni 400€.. čak na izlasku iz trgovine kupac nema razloga platiti više, tj cjenkanje.. i barem za pdv-25% platiti manje od kupca koji je upravo kupio i izašao iz trgovine..

-problem, stari mac, stara vremena, stare cijene.. tj nekad je takvo računalo imalo cijenu recimo 2.000€ ... i po toj matematici, prodavatelj polovnog traži pola.. te cijene, ne novog-usporedivog u trgovini, pri čemu su cijene realno osjetno pale dok su mogućnosti-fičeri otišli dalje (dio iznad, zastarjevanje).. tako za tu klasu računala prodavatelj traži cca 1.000€ .. i to bi bilo ok u ono vrijeme, tad, ne sad, tj za ostale robe kao auto, frižider, luster.. bi to moglo proći, no za računala i promjene u standardima-mogućnostima i uvjetima za novo-rad, to ne vrijedi, tj tad dodatno staro mora gubiti cijenu, kao auto-dizel koji se recimo zabrani po eu.. bagatela.

-no postoji i unosan biz u eu oko zbrinjavanja elektroničkog otpada, poticaji, obveza firmi da zbrinu, ne samo bace .. pa tako veće kompanije rutinski-redovito kupuju nova računala recimo svakih 5god. dok se stara zbrinjavaju, tj plaća se odvoz-zbrinjavanje nekoj firmi koja se time bavi, plaćaju.. dok eu, eko-zeleni, pravo na popravak i priča o servisiranju.. fondovi, iz tih fondova netko tad tko zbrinjava otpad umjesto otpada ima repariranje.. dobije uz zbrinjavanje-odvoz, dio ih eu fonda, .. i još na kraju proda, trostruka zarada na 'smeću'.. i traži kao svaki trgovac onoliko koliko traže drugi, kao kad prodajete polovni auto u oglasniku pa usporedite slične i tražite sličan iznos, ne neki stvarni-realni, + malo više pa računate na cjenkanje .. tj ako netko misli prodati za 100 tražit će 110.. ako traži 100, kupac će tražiti niže.. cjenkanje.

-prosječan trgovac danas zarađuje prosječnu maržu, dok ovi reparirani zarade x3 tj po tri osnove, time je to dobar biz, osim problema da morate pronaći naivnog kupca koji će nešto kupiti na 'brand' i staru slavu, nešto što drugi bacaju i plaćaju zbrinjavanje.. dok svi zajedno plaćamo kroz poreze subvencje i za takvo zbrinjavanje i servisiranje u eu..

-isplativost? vrijednost? .. to računalo ne vrijedi tad ni 500, ni 250€.. tj samo naivan kupac nasjedne na staru cijenu 2000 i tad mu 1000 izgleda ok, pri čemu je razlika u desetljeću za realni odnos cijene pri čemu ni stvarna cijena ne mora biti direktno povezana s vrijednošću nečega, kao što plaćamo brand-image..

-ako se takvo računalo može kupiti za recimo 250€.. tad možda, razmisliti + i dalje ostaje primarni kriterij što se na njemu radi, koje apps, ne ime mac i macos kao kriterij, osim ako je kupcu upravo to razlog kupnje, image-logo-brand.

-za više od tog, novo u trgovini, radi, jamstvo, .. čak za ljude koji nemaju u džepu veću količinu novca, novo-kartica-peglanje i lakše je kroz godinu nego iskeširati iz džepa za polovno. .. što se isplati ili vrijedi li? -ne, ne vrijedi. .. no tako ni novo kupljeno već izlaskom iz trgovine neće imati istu vrijednost-cijenu.. pada trenutno, no kupcu-korisniku to nije kriterij tj nije preprodavač pa da gleda zaradu-razliku, nego je korisnik koji će računalo koristiti. .. tj ako ga koristi, ako stoji kao trofej, hobi, .. tad je beskorisno, može biti i neispravno ili isključeno da ne troši struju.. može biti isprintano na papiru kao dekoracija, može biti i kao merđan u dvorištu... pri čemu je to tad fejk, kao bižuterija tj ako je to razlog kupnje pokazati se da imaš maca na stolu.. onak, seljački kao mob+ključevi u bircu no cajke i ekipa to obožavaju, pa pošto sve u životu radimo zbog užitaka, sexa i sl tad je i to ok, tj svrha-kriterij-razlog za (ili protiv)..

 

edit2: ispravak.. trenutne cijene po hungariju cca +900€ (inflacija i sl.) no i dalje parsto manje od ostatka eu.. dok bi prosječno m1 iznosio oko 1000€.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.2.2024 14:30 (ihush).
 
3 1 hvala 0
3 godine
offline
Re: Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?
Moj PC  
2 4 hvala 0
13 godina
offline
Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?

Evo ti malo i moje iskustvo s obzirom da mi masu tih Macbookova prolazi kroz ruke jer ih imamo jedno 30 - 40 u firmi. Ako bi ga kupio, provjeri stanje baterije jel još ok ili je ubijena i da je laptop full ispravan. Kažem to naglašeno jer ti je popravak Mac-a skup da se maltene ništa ne isplati ni popravljati . Može se vjerojatno popravljati ili mijenjati i po nekim neovlaštenim, ali ne znam baš kako to prođe. U svakom slučaju, ovisi koliko para traže za to što gledaš i budi svjestan da je preskupo za popravljati ili bilo što mijenjati. I da, inače je preporuka ako možeš od M1 generacije pa na dalje a to je od druge polovice 2020. pa na dalje.

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.2.2024 16:02 (itomic009).
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vrijedi li kupiti refurbished Macbook?
millennial kaže...

gluposti. imam tu pored sebe MBP 2017 još uvijek radi bez ikakvih problema. Linux nije za obične korisnike, niti bi ga nekome preporučio, on je više za ljude koji imaju vremena i volje istraživati i kombinirati. macos je jako dobar os.

Zašto ne bi bio? Prema tome ni Android nije za obične korisnike. Android je u stvari Linux. Lupetaš gluposti.

 

Postoje naprednije distribucije Linuxa, za napredne korisnike, a postoje i normalne distribucije koje će koristiti svi ostali. Neće koristiti Kali Linux, ali Zorin OS može.

millennial kaže...

 em nema svatko vremena istraživati koju distribuciju, ima li sve što mu treba i ostale gluposti. isto kao i GCam za mobitele, odlična alternativa koja nije za svakoga. većina ljudi želi kupiti laptop i raditi na njemu bez previše zajebancije.

Kakvo istraživanje? WTF?!?

 

Zorin OS, elementary OS (macOS Linux svijeta), Linux Mint, Ubuntu. Svi su oni za normalne korisnike.

millennial kaže...

 evo napišem ja, ako neće kolega. nedavno smo sve Win10 Pro radne stanice prebacili na Win11 Pro i problema i gluposti na pretek. Ne znam koja djeca su slagala tah Win11, ali ja bi ih sve istriskao i poslao doma.

 

od onih relativno benignih, tipa otvorim prozor, podesim dimenzije, zatvorim, otvorim i puf em je na desetom mjestu em je nekakve proizvoljne dimenzije. zatim ono igranje sa context izbornikom, kojem idiotu je to palo na pamet? pola se vidi, novi dizajn, pa onda moraš kliknuti "show more options" da ti prikaže sve koje je naravno u starom dizajnu. zar je toliko teško bilo sve prebaciti u novi dizajn. ovi windowsi mi sada djeluju kao nekakav Frankenštajn.

 

puno toga što je ranije bilo u jedan klik sada zahtijeva dva tri klika, ukratko to je nazadovanje po pitanju UI/UX.

 

idemo ozbiljnije probleme, Adobe programi se uredno ruše sami od sebe barem jednom dnevno. Isti programi su na Win10 radili uredno godinama bez problema. Možda je Adobe nešto sredio, ali imam istu verziju na jednom Win10 računalu i sve radi ok.

 

proizvoljno mijenjanje tipa mreže, prebaciš na private on nakon nekog vremena sam prebaci na public i onda dva sata tražiš zašto je računalo nestalo iz mreže.

proizvoljno mijenjanje power settingsa, staviš da ne želiš da računalo ide u sleep, kad ono puf eto sutra računala u sleep modu, kako? pa lijepo neka od nadogradnji je vjerojatno pregazila moje postavke.

nasilno instaliranje drivera, instaliraš printer, nakon toga win sam instalira drivere i onda lijepo imaš isti printer puta dva, nekada i puta tri... idiotarija.

 

ovo je uzorak sa više desetaka računala, ne sa jedno-dva računala.

Veličinu prozora mi pamti, ali poziciju samo kod nekih programa. No meni to i tako ne igra ulogu jer uvijek koristim sve maksimizirano. Ako ne, doslovno imaš opcije za redanje prozora dostupne jednim klikom.

 

 

Stari kontekstualni izbornik se vrati za dvije minute, apsolutno nikakav problem. I ne vidim što to konkretno fali na novom kontekstualnom izborniku; doslovno sve radim iz novoga, na stari uopće ni ne idem.

 

Problemi s Adobe-om su do tebe, što zbog toga jer ih većina korisnika ne koristi, što zbog problema s tvojom instalacijom ili samih Windowsa. Ali ne vidim da se ljudi nešto pretjerano žale na rušenje, na Windows 11. Pronađem tek tu i tamo koju žalbu na Acrobat, ali tko to još koristi... 😂

 

Niti problema s mrežom nemam, na private stoji još od 12. mjeseca. Provjeri si postavke.

Niti problema sa sleep modeom nemam, sve radi kako je zacrtano. Postavke kod nadogradnji ostaju iste (bio problem u Windows 10, riješen davnih dana).

Niti problema s printerom nemam; imao sam sa starim routerom gdje bi ga prije svakog printanja trebao iznova spojiti. Otkad imam svoj router, tih problema nema.

Drivere koristim koje je Windows sam instalirao. I dalje, 0 problema. 

 

Ja bi na tvom mjestu ozbiljno provjerio sve drivere i instalirao najnovije verzije jer neki od spomenutih problema su krivica drivera. Prije toga bi napravio čistu instalaciju Windowsa jer tebi očito niti sama instalacija nije uredna. 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.2.2024 16:00 (Marko :D).
6 godina
offline
Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?

Debilna je ova debata oko windowsa i Appla, jer doslovno su isto govno za veliku večinu stvari, i više iOS nema skoro nikakve prednosti u obradi videa ili fotografija jer su softweri isti na obe platforme i razlike u samom djelovanju su toliko mizerne da nisu ni vrijedne pažnje (osim ako vam je svaka sekunda u životu važna). Veliki plus windowsa je samo gejmanje jer je to teška žalost na iOS-u još uvijek. A zna se da je snobovski efekt na balkanu poprilično izražen i zato su Apple proizvodi, ali tek od iPhona valjali kao neki prestiž i ultimativni kurč... element u životima pojedinaca.

 

Radim na obe platforme, ponekad i na Linuxu (iako mi taj nikad nije sjeo jer je toliko kompromisa za koje nema potrebe) i tih razlika koji neki navode ja iskreno ne vidim, osim u cijeni jer tu je Apple kralj za oderat ovce do zadnjeg eura za doslovno svaku glupost.... 

 

U svakom slučaju hvala bogu da postoji izbor!

 

On Topic: ja na Amazonu znam dosta kupovat te refurbished strojčeke jer znaju imat odličnu cijenu, garancija još uvijek važi i Amazon ti bez pitanja zamjeni te aparate unutar godinu dana. Punoooooo sigurnije kupovanje nego na njuškalu. 

Moj PC  
3 0 hvala 1
13 godina
suspendiran
offline
Re: Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?
nikonja kaže...

Debilna je ova debata oko windowsa i Appla, jer doslovno su isto govno za veliku večinu stvari, i više iOS nema skoro nikakve prednosti u obradi videa ili fotografija jer su softweri isti na obe platforme i razlike u samom djelovanju su toliko mizerne da nisu ni vrijedne pažnje (osim ako vam je svaka sekunda u životu važna). Veliki plus windowsa je samo gejmanje jer je to teška žalost na iOS-u još uvijek. A zna se da je snobovski efekt na balkanu poprilično izražen i zato su Apple proizvodi, ali tek od iPhona valjali kao neki prestiž i ultimativni kurč... element u životima pojedinaca.

 

Radim na obe platforme, ponekad i na Linuxu (iako mi taj nikad nije sjeo jer je toliko kompromisa za koje nema potrebe) i tih razlika koji neki navode ja iskreno ne vidim, osim u cijeni jer tu je Apple kralj za oderat ovce do zadnjeg eura za doslovno svaku glupost.... 

 

U svakom slučaju hvala bogu da postoji izbor!

 

On Topic: ja na Amazonu znam dosta kupovat te refurbished strojčeke jer znaju imat odličnu cijenu, garancija još uvijek važi i Amazon ti bez pitanja zamjeni te aparate unutar godinu dana. Punoooooo sigurnije kupovanje nego na njuškalu. 

Kolega, cjenjeni kolega, uspoređujete zrele kruške i zelene orahe, utvaram si nenamjerno! 

Usporedili ste Windowse sa iOSom, a trebate sa MacOSom, pretpostavljam?! 

ATJ Lučko
6 godina
offline
Re: Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?
ATJLučko kaže...
nikonja kaže...

Debilna je ova debata oko windowsa i Appla, jer doslovno su isto govno za veliku večinu stvari, i više iOS nema skoro nikakve prednosti u obradi videa ili fotografija jer su softweri isti na obe platforme i razlike u samom djelovanju su toliko mizerne da nisu ni vrijedne pažnje (osim ako vam je svaka sekunda u životu važna). Veliki plus windowsa je samo gejmanje jer je to teška žalost na iOS-u još uvijek. A zna se da je snobovski efekt na balkanu poprilično izražen i zato su Apple proizvodi, ali tek od iPhona valjali kao neki prestiž i ultimativni kurč... element u životima pojedinaca.

 

Radim na obe platforme, ponekad i na Linuxu (iako mi taj nikad nije sjeo jer je toliko kompromisa za koje nema potrebe) i tih razlika koji neki navode ja iskreno ne vidim, osim u cijeni jer tu je Apple kralj za oderat ovce do zadnjeg eura za doslovno svaku glupost.... 

 

U svakom slučaju hvala bogu da postoji izbor!

 

On Topic: ja na Amazonu znam dosta kupovat te refurbished strojčeke jer znaju imat odličnu cijenu, garancija još uvijek važi i Amazon ti bez pitanja zamjeni te aparate unutar godinu dana. Punoooooo sigurnije kupovanje nego na njuškalu. 

Kolega, cjenjeni kolega, uspoređujete zrele kruške i zelene orahe, utvaram si nenamjerno! 

Usporedili ste Windowse sa iOSom, a trebate sa MacOSom, pretpostavljam?! 

Istina, malo prebrzo pisanje... tako da ja, Windowse sa MacOSom.

 

9 mjeseci
offline
Re: Vrijedi li kupiti refurbished Macbook?
Cryogenic kaže...
millennial kaže...

 krivo razmišljaš. vrijeme ne možeš kupiti, a novac možeš zaraditi. osobno radije dam 500 eura za PS5 nego da gubim dane štelajući nekakve PC-e, alternativa tome je platim nekome da mi složi taj PC, ali i to će onda koštati. dani kad sam imao entuzijazma, vremena i volje su odavno iza mene. ukratko nismo svi isti niti smo svi u istoj poziciji.

 

 

evo napišem ja, ako neće kolega. nedavno smo sve Win10 Pro radne stanice prebacili na Win11 Pro i problema i gluposti na pretek. Ne znam koja djeca su slagala tah Win11, ali ja bi ih sve istriskao i poslao doma.

 

od onih relativno benignih, tipa otvorim prozor, podesim dimenzije, zatvorim, otvorim i puf em je na desetom mjestu em je nekakve proizvoljne dimenzije. zatim ono igranje sa context izbornikom, kojem idiotu je to palo na pamet? pola se vidi, novi dizajn, pa onda moraš kliknuti "show more options" da ti prikaže sve koje je naravno u starom dizajnu. zar je toliko teško bilo sve prebaciti u novi dizajn. ovi windowsi mi sada djeluju kao nekakav Frankenštajn.

 

puno toga što je ranije bilo u jedan klik sada zahtijeva dva tri klika, ukratko to je nazadovanje po pitanju UI/UX.

 

idemo ozbiljnije probleme, Adobe programi se uredno ruše sami od sebe barem jednom dnevno. Isti programi su na Win10 radili uredno godinama bez problema. Možda je Adobe nešto sredio, ali imam istu verziju na jednom Win10 računalu i sve radi ok.

 

proizvoljno mijenjanje tipa mreže, prebaciš na private on nakon nekog vremena sam prebaci na public i onda dva sata tražiš zašto je računalo nestalo iz mreže.

proizvoljno mijenjanje power settingsa, staviš da ne želiš da računalo ide u sleep, kad ono puf eto sutra računala u sleep modu, kako? pa lijepo neka od nadogradnji je vjerojatno pregazila moje postavke.

nasilno instaliranje drivera, instaliraš printer, nakon toga win sam instalira drivere i onda lijepo imaš isti printer puta dva, nekada i puta tri... idiotarija.

 

ovo je uzorak sa više desetaka računala, ne sa jedno-dva računala.

 

 

 Mensčini da ti neznaš sklopit pc i da ti krivo razmišljaš,  odnosno neznaš sklopit za pola sata 7-8 komponenti. Neš ti gubljenje dana na sklapanje nekakvih pc'a , dobro da nisi napisao mjeseci. Danas djeca od 7-8 godina slažu komponente i svoja računala, i dosta informatičkih dućana kad kupiš komponente ponude gratis da slože pc. Radiš sa windowsima, baviš se informatikom a neznaš složit pc, zoveš radnike/programere u Microsoftu djecom koje bi ti istriskao je van pameti, a mislim da si ti dijete koji misli da puno zna a puno zuji a malo meda daje i pun sebe u svakom smislu. 

 

 

 A mensčini da sam nekako naivno mislio da je sklapanje računala najmanji dio posla, ali što ću kad "nemam" iskustva poput tebe. Pretpostavljam da se te komponente odaberu u dvije minute i da ne postoje moguće naknadne komplikacije.

 

Ovo je pisanje u stilu online recepata za klopu, vrijeme pripreme 20 min. pa si misliš sad ja to fino sredim za tren, a onda shvatiš da u to vrijeme nije uračunata kupovina, obrada namirnice itd... pa na kraju shvatiš da je sami proces kuhanja kada sve drugo imaš spremno najmanji i najbrži dio posla.

 

MS ima toliko iritirajučih gluposti da bi definitivno trebalo nekoga istriskati, sviđalo se to vama politički korektnima ili ne. Kada u 5+ godina nisi u stanju u potpunosti zamijeniti control panel novim settingsima onda ti se se.em na posao. Odeš u settingse klikneš nešto prebaci te na stari panel, pa onda klikneš nešto u njemu pa te prebaci na nove settingse. Divno. I tako toga ima more i sve su to uglavnom nekakve "benigne" greške koje se brzo i lako srede, ali očito je njima bitnije nasilno dodavati i uklanjati razne gluposti poput cortane, ppls i slično.

 

Svaka nadogradnja pobrišu dio tvojih postavki i vrate nazad bloatware. Ne pamtim koliko puta sam micao MS Office s kojim uporno siluju, kao i njihov One Drive. Neću ga je.ote, zapamti da kad ga jednom maknem da mi ne treba, ali ne, svaka veća nadogradnja i eto njega nazad.

 

No što ti uopće sve to pišem i trošim svoje vrijeme kad ti to najbolje znaš, a ja ne znam složiti PC. 

 

ihush kaže...
millennial kaže...
. Ne znam koja djeca su slagala tah Win11, ali ja bi ih sve istriskao i poslao doma.

.

 -zanimljivo (kad se izvuče iz konteksta..) :) .. može se zaključiti da voliš tući djecu, slabije..?

 

-još tužnije (ili smiješnije) je što ekšli koristiš win-os, dok savjetuješ kao iskusan juzer mac-a.. onak, iskustvo?

-dok kritiziraš novi win11, ui, .. i tu je stvar ukusa, navike, možemo se složiti (i ne moramo).. no kriterij je što? traženje neke opcije u izmjenjenom guiju, uspoređujemo li uije win10-11 ili je tema nešto drugo? konkretno pitanje isplativosti (vrijedi li..) kupiti polovni-reparirani mac. Mogući kraći odgovori, da-ne-možda-razno..

 

-moj odgovor na to pitanje je 'ne'. .. dok za 'bolji' odgovor autor pitanja mora postaviti kriterije, korištenje-uvjete pri čemu je on taj koji na kraju odlučuje čak ako želi po 'boji' računala ili sukladno-suprotno preporukama, tj neovisno odgovorimo li ja-mi-ostali da-ne, on odučuje, kao što može uzeti demokratski-statistički kriterij i izabrati ono što kaže većina, što će u pravilu biti pogrešno, tj nikad većina nije ono što odgovara pojedinom specifičnom slučaju, bilo to broj cipela, izbor sladoleda, nadalje..

 

-ili... kad već ja ne mlatim forumaše postovima, nađe se netko drugi? :)) ... nhf.

 i tebe sad treba istriskati, ovako kratki post, nedopustivo. 

 

ajmo sad po redu.

 

- koristim svakodnevno Linux, WinOS, MacOS, Android, iOS i tako već 30 godina, odnosno od kad se koji od tih OSova pojavio. Takav mi je posao.

 

- kriterij su sitne iritantne gluposti, da je ozbiljnije ne bi ga koristio, da sam znao da ćemo imati toliko problema sa Win11 vjerojatno bi i dalje bio na Win10, mada nisam pobornik guranja starih verzija, ali ponekad je to bolja opcija. Win11 je prijelazni proizvod između Win10 i Win12.

 

- polovni-reparirani kako ti pišeš svući kao nešto negativno i loše, međutim to u praksi nije tako. manufactured refurbished uređaji su u globalu gotovo potpuno novi uređaji koji su vraćeni u tvornicu jer im npr. nije radio SSD, u tvornici stave novi, testiraju sve komponente i vraćaju u prodaju putem svojih distributera. osobno sam kupio na desetke, ako ne i stotine takvih uređaja i nema razlike između novog iz trgovine i takvog uređaja. ovo se odnosi na Grade A uređaje. na takve uređaje se uredno dobije i jamstvo.

 

pqweasdyxc kaže...

millennial Svoj Linux složim za manje od 1h. Imaš i distribucije s kojima nikad ne trebaš niti ući u terminal. To što ti nemaš pojma o računalima i biraš najjednostavnije (macos) ne znači da i drugi moraju koristiti taj dječji os. macos je igračkica za čitanje portala i za edgy programere koji trebaju 25h baterije na laptopu. Kad namjestiš Linux da radi točno ono što ti želiš onda je iskustvo korištenja top. Nikad mi nije bilo draže koristiti PC nego sad.

 da, ti složiš jer imaš potrebno predznanje. misliš li da će i vavoom svoj linux složiti za manje od 1h? vidiš ja osobno sam radio sa Unixom i Linux distribucijama dok si ti vjerojatno još čučao prst.

 

ovo za macos može napisati netko tko pojma nema, sorry, ali to je tako. da imaš pojma znao bi da je macos baziran na Unixu, pa proglasiti ga dječjim osom i igračkicom za čitanje portala može samo troler ili neznalica.

ljudi na macu rade ozbiljan posao, kao i na windowsima, tako da sve ovisi o potrebama pojedinca. ti si sretan s linuxom, super, ja za određeni posao jesam, a određeni nisam jer nemam podršku za alate koji su mi potrebni, npr. adobe cc aplikacije.

 

Marko :D kaže...
millennial kaže...

gluposti. imam tu pored sebe MBP 2017 još uvijek radi bez ikakvih problema. Linux nije za obične korisnike, niti bi ga nekome preporučio, on je više za ljude koji imaju vremena i volje istraživati i kombinirati. macos je jako dobar os.

Zašto ne bi bio? Prema tome ni Android nije za obične korisnike. Android je u stvari Linux. Lupetaš gluposti.

 

Postoje naprednije distribucije Linuxa, za napredne korisnike, a postoje i normalne distribucije koje će koristiti svi ostali. Neće koristiti Kali Linux, ali Zorin OS može.

millennial kaže...

 em nema svatko vremena istraživati koju distribuciju, ima li sve što mu treba i ostale gluposti. isto kao i GCam za mobitele, odlična alternativa koja nije za svakoga. većina ljudi želi kupiti laptop i raditi na njemu bez previše zajebancije.

Kakvo istraživanje? WTF?!?

 

Zorin OS, elementary OS (macOS Linux svijeta), Linux Mint, Ubuntu. Svi su oni za normalne korisnike.

millennial kaže...

 evo napišem ja, ako neće kolega. nedavno smo sve Win10 Pro radne stanice prebacili na Win11 Pro i problema i gluposti na pretek. Ne znam koja djeca su slagala tah Win11, ali ja bi ih sve istriskao i poslao doma.

 

od onih relativno benignih, tipa otvorim prozor, podesim dimenzije, zatvorim, otvorim i puf em je na desetom mjestu em je nekakve proizvoljne dimenzije. zatim ono igranje sa context izbornikom, kojem idiotu je to palo na pamet? pola se vidi, novi dizajn, pa onda moraš kliknuti "show more options" da ti prikaže sve koje je naravno u starom dizajnu. zar je toliko teško bilo sve prebaciti u novi dizajn. ovi windowsi mi sada djeluju kao nekakav Frankenštajn.

 

puno toga što je ranije bilo u jedan klik sada zahtijeva dva tri klika, ukratko to je nazadovanje po pitanju UI/UX.

 

idemo ozbiljnije probleme, Adobe programi se uredno ruše sami od sebe barem jednom dnevno. Isti programi su na Win10 radili uredno godinama bez problema. Možda je Adobe nešto sredio, ali imam istu verziju na jednom Win10 računalu i sve radi ok.

 

proizvoljno mijenjanje tipa mreže, prebaciš na private on nakon nekog vremena sam prebaci na public i onda dva sata tražiš zašto je računalo nestalo iz mreže.

proizvoljno mijenjanje power settingsa, staviš da ne želiš da računalo ide u sleep, kad ono puf eto sutra računala u sleep modu, kako? pa lijepo neka od nadogradnji je vjerojatno pregazila moje postavke.

nasilno instaliranje drivera, instaliraš printer, nakon toga win sam instalira drivere i onda lijepo imaš isti printer puta dva, nekada i puta tri... idiotarija.

 

ovo je uzorak sa više desetaka računala, ne sa jedno-dva računala.

Veličinu prozora mi pamti, ali poziciju samo kod nekih programa. No meni to i tako ne igra ulogu jer uvijek koristim sve maksimizirano. Ako ne, doslovno imaš opcije za redanje prozora dostupne jednim klikom.

 

 

Stari kontekstualni izbornik se vrati za dvije minute, apsolutno nikakav problem. I ne vidim što to konkretno fali na novom kontekstualnom izborniku; doslovno sve radim iz novoga, na stari uopće ni ne idem.

 

Problemi s Adobe-om su do tebe, što zbog toga jer ih većina korisnika ne koristi, što zbog problema s tvojom instalacijom ili samih Windowsa. Ali ne vidim da se ljudi nešto pretjerano žale na rušenje, na Windows 11. Pronađem tek tu i tamo koju žalbu na Acrobat, ali tko to još koristi... 😂

 

Niti problema s mrežom nemam, na private stoji još od 12. mjeseca. Provjeri si postavke.

Niti problema sa sleep modeom nemam, sve radi kako je zacrtano. Postavke kod nadogradnji ostaju iste (bio problem u Windows 10, riješen davnih dana).

Niti problema s printerom nemam; imao sam sa starim routerom gdje bi ga prije svakog printanja trebao iznova spojiti. Otkad imam svoj router, tih problema nema.

Drivere koristim koje je Windows sam instalirao. I dalje, 0 problema. 

 

Ja bi na tvom mjestu ozbiljno provjerio sve drivere i instalirao najnovije verzije jer neki od spomenutih problema su krivica drivera. Prije toga bi napravio čistu instalaciju Windowsa jer tebi očito niti sama instalacija nije uredna. 

 

 idemo po redu, kad već trošim vrijeme na iste bezvezne rasprave po tko zna koji put. ovaj forum i ljudi na njemu su jedna velika loop petlja.

 

pričamo o desktop operativnim sistemima, ne o mobilnim poput Androida i iOSa. vidiš razliku?

sad zanemarimo naše osobne stavove i pogledajmo što OP piše i traži, valjda je to ipak bitnije od toga sviđa li se nama više linux, macos ili winos.

 

njemu treba računalo za obradu videa, recimo da će koristiti Adobe aplikacije ili Davinci. Adobe nema podršku za Linux. Davinci radi na CentOSu čija podrška završava za 4 mjeseca i to je to od CentOSa. Vjerojatno će dobiti podršku za Alma Linux, ali to je vrlo upitno.

 

nadalje, Linux desktop distribucije imaju toliko mali udio da se developerima ne isplati razvijati aplikacije. Udio im je trenutno vjerojatno oko 2-3%.

 

znači nema gotovo nikakvog razumnog smisla na takav upit preporučiti Linux.

 

da smo diskutirali o DNS serverima, web serverima i slično onda bi prvi prepoučio Linux, ali ovako je to u kategoriji veganstva.

 

pitaš kakvo istraživanje. recimo da nemaš nikakvo predznanje i netko ti kaže stavi Linux na komp. kako bi ti to izveo? upisao bi u google linux, pa bi vidio da ima more distribucija, pa bi vjerojatno o svakoj nešto pročitao ili bi čitao savjete stručnjaka i korisnika... kako god potrošio bi jako puno vremena. eto takvo istraživanje. to što mnogi od vas potcjenjuju vlastito slobodno vrijeme stvarno nije moj problem.

 

da upoznat sam za opcije "redanja" prozora, koristim svakodenvno, ali ajde sad ti otvori neki prozor, poredaj ga uz pomoć tih opcija, zatvori ga i ponovno otvori pa vidi gdje će ga staviti i koje će mu dimenzije biti. to su sitnice, ali sitnice koje ne bi smjele postojati jer ih u prethodnim verzijama nije bilo, što znači netko je sada napravio korak u nazad.

 

ne mislim se je.ati sa hakovima, registrijima i kopanjem po opcijama da bi vratio nešto što je prije bilo funkcionalno a sada više nije, to je idiotizam sa strane MSa. zašto je kontekstualni izbornik pola u jednom dizajnu, a pola u starom? kojoj budali je to palo na pamet? doduše ne znam što se čudim jer to je Amerima normalno, PayPal već godinama ima pola sučelja u novom dizajnu pola u onom izvornom od prije desetljeća, kao i ebay, amazon... jadni nemaju kapaciteta i sredstava za napraviti posao kako treba.

 

problemi s adobom nisu do mene jer se ne radi o jednom računalu već o velikom broju računala. da ne bi ispalo da je to samo moja osobna anegdota imaš ih pun internet poput tih

https://community.adobe.com/t5/acrobat-discussions/adobe-acrobat-and-windows-11-crashing-on-all-machines/m-p/14315085

 

drugi problemi su više povezani sa nadogradnjama, koje su sad krenule u pozadini bez previše pitanja, samo upališ komp i shvatiš da je MS opet nešto nadogradio bez da si uopće znao. Win su sve bliže cloud aplikaciji.

 

evo jučer mi se ponovno printer sam instalirao na više računala i naravno sad imam dva ista printera pod devices i epson upozorava da ručno obrišem taj novo instalirani. 

 

drago mi je da ti nemaš problema, ali ja imam i nisu moja greška. svi windowsi su uredno instalirani od nule preko usb sticka, a instalacija je kreirana uz pomoć MS MCTa, drugdje preko domene... radim sa windowsima od v3.1 tako ipak imam nešto iskustva.

 

nabrojani problemi su gotovo isključivo do windowsa jer se dešavaju na velikom broju različitih računala.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice