LAN kabel

poruka: 27
|
čitano: 9.476
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
LAN kabel

Unaprijed se ispricavam administratorima ako sam pogrijesio podforum!  Uglavnom, imam ovaj ogavni homebox i primjetio sam da on nije spojen "obicnim" LAN kabelom vec nekim debljim i sivim! Trebam kupiti duzi kabel jer zelim nesto kemijati s njim u nadi da cu uhvatiti 3G signal pa nisam siguran da bi ovaj duzi "obicni" bijeli LAN obavio posao kako treba, pa me zanima jel ima neka razlika izmedju ovog kabela kojim spajam uredjaj na komp i onog "obicnog"?  I da negdje sam procitao nesto o "Crossover" LAN kabelu! Ima li to veze s tim ili ne?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: LAN kabel

možeš upotrijebit obični "patch" LAN kabel, crossover neće radit i nema veze s tim

deblji je vjerojatno zbog vrste izolacije i shielda

 

moja preporuka da uzmeš cat. 5e s/ftp kabel ako nemaš kabel, ili ako imaš koristi bilo koji

TROLLBUSTER i službeni distributer pr0n fotografija // na glupe postove i pitanja odgovaram sa: ke???? // besplatno gledam u kristalnu kuglu i otkrivam koje su vaše komponente :)
14 godina
neaktivan
offline
Re: LAN kabel
XXX-Man kaže...

možeš upotrijebit obični "patch" LAN kabel, crossover neće radit i nema veze s tim

deblji je vjerojatno zbog vrste izolacije i shielda

 

moja preporuka da uzmeš cat. 5e s/ftp kabel ako nemaš kabel, ili ako imaš koristi bilo koji

Aha, ok. Nego jel to "cat. 5e s/ftp" model ili sta? Stvarno nisam upucen u ove "mrezne" stvari tako da se ponasaj kao da pricas djetetu od 5 godina! {#}

13 godina
offline
Re: LAN kabel
NESHO kaže...
XXX-Man kaže...

možeš upotrijebit obični "patch" LAN kabel, crossover neće radit i nema veze s tim

deblji je vjerojatno zbog vrste izolacije i shielda

 

moja preporuka da uzmeš cat. 5e s/ftp kabel ako nemaš kabel, ili ako imaš koristi bilo koji

Aha, ok. Nego jel to "cat. 5e s/ftp" model ili sta? Stvarno nisam upucen u ove "mrezne" stvari tako da se ponasaj kao da pricas djetetu od 5 godina! {#}

Malo edukacije.

 

Link za nabavu.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
14 godina
moderator
offline
Re: LAN kabel

to je vrsta i oznaka kabla

category 5e shielded foiled twisted pair

 

kolega iznad je dao odličan link :)

TROLLBUSTER i službeni distributer pr0n fotografija // na glupe postove i pitanja odgovaram sa: ke???? // besplatno gledam u kristalnu kuglu i otkrivam koje su vaše komponente :)
14 godina
neaktivan
offline
Re: LAN kabel

Eh kad bi se meni dalo citati! {#} Nego, sta da ja sad od ovoga uzmem?! Ima hrpu ovih puni, licna (sta god to znacilo) awg 24, awg 26! Kakve su ovo sve oznake?! Petogodisnje dijete, PETOGODISNJE DIJETE! {#}

14 godina
moderator
offline
Re: LAN kabel
NESHO kaže...

Eh kad bi se meni dalo citati! {#} Nego, sta da ja sad od ovoga uzmem?! Ima hrpu ovih puni, licna (sta god to znacilo) awg 24, awg 26! Kakve su ovo sve oznake?! Petogodisnje dijete, PETOGODISNJE DIJETE! {#}

imaš samo jedan s-ftp tamo za 5,14kn

TROLLBUSTER i službeni distributer pr0n fotografija // na glupe postove i pitanja odgovaram sa: ke???? // besplatno gledam u kristalnu kuglu i otkrivam koje su vaše komponente :)
14 godina
neaktivan
offline
LAN kabel

A uh... Sorry, nisam primjetio...{#} 5.14 je cijena za jedan metar ili sta?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: LAN kabel
NESHO kaže...

A uh... Sorry, nisam primjetio...{#} 5.14 je cijena za jedan metar ili sta?

da cijena je po metru, odrežu ti tamo kolko trebaš

i reci im da ti ga krimpaju (stave konektore)

TROLLBUSTER i službeni distributer pr0n fotografija // na glupe postove i pitanja odgovaram sa: ke???? // besplatno gledam u kristalnu kuglu i otkrivam koje su vaše komponente :)
14 godina
neaktivan
offline
LAN kabel

U j*****, to mi je bas nekako cudno, da prodaju tako LAN kabel, al aj dobro...  Hvala na pomoci! {#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: LAN kabel
NESHO kaže...

U j*****, to mi je bas nekako cudno, da prodaju tako LAN kabel, al aj dobro...  Hvala na pomoci! {#}

pa nego kako bi ga prodavali?

po kilogramu? {#}

TROLLBUSTER i službeni distributer pr0n fotografija // na glupe postove i pitanja odgovaram sa: ke???? // besplatno gledam u kristalnu kuglu i otkrivam koje su vaše komponente :)
13 godina
offline
Re: LAN kabel
XXX-Man kaže...

pa nego kako bi ga prodavali?

po kilogramu? {#}

Navikao je na kupnju kabela u dućanima tipa Konzum i Interspar.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
14 godina
neaktivan
offline
LAN kabel

Pa onako, u pakiranju! Ne pada mi na pamet zasto mi nekome trebalo 100 m LAN kabela pobogu! {#} I nekako mi se cini to cudno da ti samo odsjeku komad i nabiju konektor, ipak, nije to samo obicna bakrena zica... Ili bar mi se tako cinilo, al ocito sam bio u krivu! {#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: LAN kabel
NESHO kaže...

Pa onako, u pakiranju! Ne pada mi na pamet zasto mi nekome trebalo 100 m LAN kabela pobogu!{#} I nekako mi se cini to cudno da ti samo odsjeku komad i nabiju konektor, ipak, nije to samo obicna bakrena zica... Ili bar mi se tako cinilo, al ocito sam bio u krivu! {#}

Na primjer instalaterima koji postavljaju mrežne kabele. Što misliš da oni kupuju zakrimpane kabele?

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
14 godina
moderator
offline
Re: LAN kabel
NESHO kaže...

Pa onako, u pakiranju! Ne pada mi na pamet zasto mi nekome trebalo 100 m LAN kabela pobogu! {#} I nekako mi se cini to cudno da ti samo odsjeku komad i nabiju konektor, ipak, nije to samo obicna bakrena zica... Ili bar mi se tako cinilo, al ocito sam bio u krivu! {#}

za početak to je utp ili ftp kabel i ne koristi se samo za lan

a ja sam ga u ovom mjesecu postavio već oko 20.000 (20 tisuća) metara pa si misli :)

 

i usput, to i je obićna bakrena žica u osnovi :)

TROLLBUSTER i službeni distributer pr0n fotografija // na glupe postove i pitanja odgovaram sa: ke???? // besplatno gledam u kristalnu kuglu i otkrivam koje su vaše komponente :)
14 godina
neaktivan
offline
Re: LAN kabel

Sto da ne? Kupe 200 pakiranja po 10 m, odrezu konektore, ostave samo dva, spoje svih 200  komada i eto 2 km LAN kabela! {#}{#}

14 godina
moderator
offline
Re: LAN kabel
NESHO kaže...

Sto da ne? Kupe 200 pakiranja po 10 m, odrezu konektore, ostave samo dva, spoje svih 200  komada i eto 2 km LAN kabela! {#}{#}

utp/ftp kablovi se nemogu rezat i spajat nego moraju bit od jednog komada, eto toliko da znaš :)

TROLLBUSTER i službeni distributer pr0n fotografija // na glupe postove i pitanja odgovaram sa: ke???? // besplatno gledam u kristalnu kuglu i otkrivam koje su vaše komponente :)
14 godina
neaktivan
offline
Re: LAN kabel

Salim se decki, naravno. Ne znam stvarno, kazem vam, nisam upucen u ove stvari tako da... {#}

14 godina
neaktivan
offline
Re: LAN kabel
XXX-Man kaže...
NESHO kaže...

Sto da ne? Kupe 200 pakiranja po 10 m, odrezu konektore, ostave samo dva, spoje svih 200  komada i eto 2 km LAN kabela! {#}{#}

utp/ftp kablovi se nemogu rezat i spajat nego moraju bit od jednog komada, eto toliko da znaš :)

E jbg, onda im je IPAK dobra ideja da ga prodaju onako, priznajem! {#}

14 godina
moderator
offline
Re: LAN kabel
NESHO kaže...

Salim se decki, naravno. Ne znam stvarno, kazem vam, nisam upucen u ove stvari tako da... {#}

znam da se šališ :)

vidim da nisi upućen zato ti i govorim neke osnove pa da budeš upućen :)

TROLLBUSTER i službeni distributer pr0n fotografija // na glupe postove i pitanja odgovaram sa: ke???? // besplatno gledam u kristalnu kuglu i otkrivam koje su vaše komponente :)
14 godina
neaktivan
offline
Re: LAN kabel

Pa za sta se jos koristi taj kabel OSIM za LAN?

14 godina
moderator
offline
Re: LAN kabel

računalne mreže

telefoni

video nadzor

alarmi

interfoni

to je ono gdje ih ja koristim

TROLLBUSTER i službeni distributer pr0n fotografija // na glupe postove i pitanja odgovaram sa: ke???? // besplatno gledam u kristalnu kuglu i otkrivam koje su vaše komponente :)
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.1.2012 22:29 (XXX-Man).
5 tjedana
offline
LAN kabel

imam android tv box koji ima gigabitni port rj45,

brzina interneta ke 1gbps, android box je spojen

sa ruterom preko lan kabla cini mi se cat5e,

kada mjerim brzinu mi je 100mbps, kako da dobijem

brzinu od 1gb?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: LAN kabel
manfred1111 kaže...

imam android tv box koji ima gigabitni port rj45,

brzina interneta ke 1gbps, android box je spojen

sa ruterom preko lan kabla cini mi se cat5e,

kada mjerim brzinu mi je 100mbps, kako da dobijem

brzinu od 1gb?

 -da bi imao neku birzinu, kao gbe, svi dijelovi lanca moraju podržavati gbe brzinu-standard..

-počni od tog da tv box 99% nema gbe lan port nego fast-100.. no možda ima :)

-kabel cat5e ako je ispravan radi..

-kao i modem-router-switch u tom lancu.. ako router nema gbe lan port tad ne može gbe-brzina, tj karike u lancu pri čemu najsporija-usko grlo određuje moguće.

 

-kad nešto radi tad je lako, vidiš rezultat.. kad ne radi, kad je umjesto očekivane 1000 brzina 100 tad moraš pronaći uzrok-mjesto-kariku.. moraš tražiti, ne možeš znati gledanjem u kuglu.. a to je recimo najlakše-najefikasnije eliminacijom i testom.. npr imaš li umjesto tog tvboxa nešto drugo što ima gbe port i što radi, na istom routeru, istim kablom.. tad ako to računalo radi na gbe-1000 brzini, na istom routeru s istim kablom, to znači da je problem u tvboxu (najvjerojatnije..).. kako porbati ako nemaš računao, .. poneseš npr kabel do prijatelja koji ima, spojiš-vidiš.. tad znaš da kabel radi ili ne.. tako eliminiraš ili potvrdiš dijelove lanca a ono što preostane mora sadržavati uzrok-mjesto problema i tek kad to utvrdiš možeš problem otkloniti .. ne čarobnom kuglom.

 

kao btw.. lan port često ima na sebi ledice, žuto-zeleno-plavo-crveno .. tj ima obično par-dvije a često mogu mijenjati boju. pri čemu je boja skoro nevažna, tj važno je da to služi signalizaciji-info.. tj ako je zelena za gbe-1000 tad ako svijetli zeleno znaš da imaš tu brzinu-spoj, ako umjesto zelene promjeni u narančastu tad znaš da je druga recimo fast-100 .. a te ledice obično ima i router ili switch, pa kad spojiš jedan uređaj nekim kablom na neki od lan portova obično 1-4, tad na obje strane možeš primjetiti blinkanje tih ledica i to ti dovoljolno govori o stanju-brzini ili problemu... spajanjem drugog uređaja kao računala ili drugog kabla u drugi port vidiš isto ili različito i tad zaključiš gdje je problem ako uopće postoji.. jer ako tvbox nema gigabitni lan tad ne može i tad je sve ok-ispravno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 tjedana
offline
LAN kabel

sad mi je na drugom forumu kolega poslo

poruku sa francuske neke stranice di pise

da lan port mog androida ima 10/100brzinu,

to sam prvi put vidio, nigdje na drugim stranicama

u opisu nisam vidio to, a vidio sam da ima rj45 port,

onda sam isao googlat o tom rj45 portu i na netu svugdje

pise da on moze gigabitnu brzinu imat ,

sad ne znam ko je tu u pravu

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: LAN kabel
manfred1111 kaže...

sad mi je na drugom forumu kolega poslo

poruku sa francuske neke stranice di pise

da lan port mog androida ima 10/100brzinu,

to sam prvi put vidio, nigdje na drugim stranicama

u opisu nisam vidio to, a vidio sam da ima rj45 port,

onda sam isao googlat o tom rj45 portu i na netu svugdje

pise da on moze gigabitnu brzinu imat ,

sad ne znam ko je tu u pravu

 -svi osim tebe. :) .. tj nije isto čitati i tražiti na netu i čitati s razumijevanjem.

-RJ45 je port-fizički, oblik-format-dimenzije.. dok je protokol-standard brzina recimo mreže koja njime može biti korištena, kao usb 1-2-3.0.. sve je to usb ali nije ista brzina-standard, tako i rj45 ne znači skoro ništa, tj ne znači ništa za brzinu, koja je zato navedena kao podatak odvojeno .. ili operater-internet ti je spojen istim kablom, ista žica, no ovisi o paketu koji plaćaš i što operater nudi pa imaš različite brzine, 10-100-500mbps.. što ne ovisi o žici nego o tome što je dostupno tj što plaćaš..

 

-zašto sam ''znao'' da nemaš gbe-1000 na tvboxu? jer to su takvi uređaji-klasa-cijena.. čak im ni ne treba brže od 100 za netflix-filmiće i sl. tj za blueray je dovoljno 15-25mbps.. i to može čak sporiji-stariji wlan dok noviji brži idu daleko iznad i više su zanimljivi od žice većini korisnika jer ne ovise upravo o tome da do nekog čoška stana provuku mrežni kabel.. pa je često wlan brži od starog lan-100mbps porta.. recimo 150-300 i više.

 

-+ btw, za tvboxove i sl. media playere-kutijice.. je čak 'važnije' da podržavaju novije kodeke-kompresore, kao h264-h265, tj time direktno eliminiraju potrebu za većom brzinom, jer jači kompresor rezultira da ne treba veću brzinu za istu količinu podataka u sekundi, dok je za tv-prijemnike u hr podrazumijevano h265-t2 tuner jer smo relativno svježe prešli na novo-jače dok ostatak eu i svijeta možda koriste starije-slabije.

-za player je važno da podržava kodek.. novi uvjek može sve što i stari + novo.. obrnuto ne.

-starije kutijice, recimo cijene 10-20e novije time i jače 30-više.. kao i mobiteli, tj čipovi koji se ugrađuju u mobitele se nakon zasićenja skupljeg tržišta-ponude mobitela presele u takve kutijice po nižoj cijeni ali i slabije od recimo današnjeg novog-prosječnog mobitela, koji sve to može jer je novi-jači, ima čipove-hardware koji to radi.. to vrijedi za sve 'kutijice' kao tablet, player, tvboxovi, autoradiji.. tj osnova-čip je isti, sve to su miniračunala, ista pravila no o generaciji čipa ovise i mogućnosti-brzina ili kodek pa pripaziti kad se kupuje-traži... najmanje je tad važan lan port jer se sve manje koristi tj svi uređaji sad već imaju wlan, printeri, tv-i.. tek kad nema postane važno ili kad se želi recimo 1gbe-2,5-10gbe brzina, na većoj udaljenosti, kroz zidove i sl. .. tad ide žica + ostatak opreme kao switch i mrežne kartice koje to mogu, ali su naravno skuplji od starijih jeftikanera, npr mrežna 1gbe cijene 2€, 2,5gbe je iznad 10-20e .. razlika x10 .. 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.5.2024 16:29 (ihush).
5 tjedana
offline
LAN kabel

hvala ti puno na odgovoru 

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice