Gdje je nestala radna etika?

poruka: 125
|
čitano: 23.200
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?

Jako dobro napisano.

 

Ljudi iz nekog razloga ne razumiju da u kapitalizmu nema demokracije, to je tiranija. Nikad ni jedna firma nije provela izbore "za šefa", a ni neće.

 

Mene ne smeta privatno vlasništvo, ni firme, ni obrti ni šefovi, al brate nemože 60.000 radnika radit na minimalcu da bi CEO dobio milijune bonusa, a kad kihne bonus podjelit otkaze. Al Musk je tehno mislioc mesija milenija. Jer zarada, zarada uber alles.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
14 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?

joj nemojte....

 

ja imam ljevičarske poglede ali je isto prokleta istina da šljaker (Croaticus Balcanicus Vulgaris ili US six-pack Redneck, svejedno) je ograničen pogledom i brine se samo za svoju guzicu... i kuri ga bolac za sve osim njegove plaće i radnog mjesta...

 

ne idoliziram menažderčad, ali oni moraju gledati širu sliku i trebaju biri dobro plaćeni (kao i šljakeri) uostalom...

 

jest da se uvijek gledaju shareholderi, ali u 3 mjesečnom izvješću koje standardno dobivam, govori se i o stakeholderima (a to su zaposlenici i dobavljači, kao i retaileri naših proizvoda !)...

 

da ne govorimo da kod nas postoje zaštićeni - po babi/stičevima/partiji i oni potrošni - koji vuku firmu ali ih firma i prve odjebe da bi zaštićeni ostali u svojem zen stanju...

 

jesam da se postave nekakvi fiksni omjeri plaće, ali i da se dobar dio zarade daje upravljačima u firmi (naravno ako su firmu dobro vodili i otvarili profite)...

 

sad zvučim kao glasač "stranke umjerenog razvoja u granicama zakona", ali istina negdje u sredini (OK, bliže europskom modelu nego američkom)...

 

jer prelako se u Americi daje otkaz, ali bormeš i preteško u Hrvatskoj (govorimo o otkazu u firmi koja jeprofitabilna, a ne kad dogori do noktiju pa svi tonu zajeno i bratski...)...

Ju je je? Je ju je!
11 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
Stric_Jura kaže...

joj nemojte....

 

ja imam ljevičarske poglede ali je isto prokleta istina da šljaker (Croaticus Balcanicus Vulgaris ili US six-pack Redneck, svejedno) je ograničen pogledom i brine se samo za svoju guzicu... i kuri ga bolac za sve osim njegove plaće i radnog mjesta...

 

 

Zato on i ima status "radnik", kao takav njegova jedina zadaća jest da brine za svoje radno mjesto i svoju plaću, brigu za sve ostalo pa tako i tog radnika na sebe su pristali preuzeti razni šefići menadžerčići, voditelji i sva plejada wanna be rukovoditelja.

A ovaj balkanikus ima takav stav iz razloga što ga ionako ništa nitko ne pita i tretiraju ga kao govno kako stavom tako i plaćom. Radio sam dovoljno dugo u privatnom sektoru i jako dobro znam kako to izgleda ako nemaš neki leverage i upper hand da držiš poslodavca za nezgodno mjesto ili te on jakooo treba pa se pravi da mu je stalo. U načelu nepisano pravilo glasi cjeniš me onoliko koliko me plaćaš a ostale stvari neka ostanu gdje im je i mjesto u pripovjetkama Brlić Mažuranić.

 

Poanta je da su poslodavci desetljećima prodavali kapitalizam radniku, dok su se radnici tobože ponašali kao da je socijalizam (po tumačenju poslodavca), čestitam uspješno su ga prodali radniku koji se prilagodio i koristi ga. Sada kada su svi u istom kapitalizmu poslodavac više ne priča "ako nećeš ima tko hoće"

 

 

 

11 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
Hrki87 kaže... 

 

 

Pa daj mi reci kako je onda moguća proizvodnja na sjeveru Hrvatske? 90% izvoz u EU (pretežito u DE), jako malo u HR.

Dali možda ima veze što je sjever bio pod utjecajem Austro-Ugarske te što su ljudi navike/znanje potegnuli iz DE/AT??? Koliko znam cijene energenata su iste, a jedino je mentalitet drugačiji...

Tko brani npr. nekom poduzetniku da otvori proizvodnu firmu na način da npr. prvo ode u DE i tamo sa svojom sposobnošću nagovori švabu da investira u HR i napravi proizvodni pogon te zaposli ljude? Tako funkcionira dosta firmi kod mene. Najlakše je reći da je kriva politika i cijena energije. Elon musk je sve pare nakon prodaje PayPal-a uložio u Teslu, a mi rvatnine bi navjerojatnije izgradili 1000 apartmana i prodavali turistima pristup za slanu vodicu do kraja života.

 

Izuzetak nije pravilo, osim toga danas se svašta zove "proizvodnjom".

Nitko poduzetniku ne brani da napravi to što kažeš, ali onda ima boljih mjesta za iskorištavanje tog znanja nego HR, zemlje gdje će dobiti jeftinije ljude, manji cijenu energenta (pod uvjetom da mu isti uzima veliki udio u trošku samog proizvoda)

 

Elon Musk nije klasični predstavnik poduzetnika već onaj promil koji se izdiže, kao i još neki iz tog tehno ešalona za koje je upitno da li bi bili to što jesu bez uplitanja trećih strana. (više manje ljudi koji na pozive ručaju u "bijeloj kući")

 

ps.

Po tvom načinu pisanja (spominjanje sjevera i radnih navika, Austougarske, apartmana itd.. vidim da imaš šablonski stav da na jugu nitko ne radi ništa drugo nego samo rentaju apartmane) Eto čisto kao protutežu najveći broj iseljenika u sjevernu i južnu Ameriku upravo dolazi iz tih područja za koja ti pišeš ove stereotipe.

Slažem se da su ljudi na sjeveru HR marljivi i imaju navike, ali isto tako imaju i sreću da su u graničnom području sa našim "susjedom" koji ima najjači standard u ovom dijelu svijeta.

 

 

 

 

12 godina
offline
Gdje je nestala radna etika?

fora slika vezano uz temu

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.5.2024 10:07 (goran022).
 
5 0 hvala 2
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice