Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozila do

poruka: 57
|
čitano: 9.572
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozila do".
16 godina
suspendiran
offline
Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozila do

Najprodavaniji klasični auto u prošloj godini na području EU je bila Dacia Sandero (kod nas osnovni model dođe oko 15 000 €). Koliko vidim Dacia Spring je (uz državne poticaje) jeftinija od klasičnog i cijena je 12 100 €.

 

Može li mi netko objasniti zašto npr. Dacia Spring nije najprodavaniji el. auto u EU, već je to j*beni Tesla Model Y koji kod nas dođe j*benih 44 990 €.

 

Jel to ta masovna prihvaćenost el. vozila?

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.4.2024 11:00 (memulica).
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozil
Nemon kaže...
Feudalac kaže...
lovac82 kaže...
bruno1026 kaže...
Proljev od istraživanja. Da želi biti objektivan, uključio bi u istraživanje i sitnice poput poticaja na kupnju, ali to je očito nebitno...
Jebote ko debilima, 99% ljudi boli neka stvar na što ide auto, retardiranost zelenih ili dizel, dokle god jedan obiteljski električni auto poput octavie košta 50+k eura, do tad oni ogromnoj većini nije opcija. Shvatite to.

 Proizvodaci nekad daju subvencije, tendencija ide u smjeru da se na to odlucuje sve vise i vise kompanija.... prvi elektricni su imali doseg svega 15 - 30 KM (da, tamo prije "100" godina).

 

Prva racunala i mobiteli takoder nisu bili za svakoga, ne samo da su bili skupi vec su mnogi po njima i pljuvali (po internetu takoder), govorili kako nikada nece zazivjeti itd, here we go again. Samo vi slusajte "yurlanse" ove i one..... dok ce drugi na stock marketu obrnuti lovu na 20.000% ili tko zna koliko (ako malo pratitie, neki skoro pa jesu i idu ka tom smijeru), rekoh vam . Svakom njegov poklopac...

 

 

BTW Kina uz svoje "krize" ce uciniti sve da proguraju svoje solare, el. aute i sl. pa makar se zaduzila 50:1, prodavala s teskim gubitkom itd.... tako da, s jedne strane imamo slobodno trziste, a s druge i "slobodno" tumacenje i "slobodno" iskoristavanje. Tako da "sloboda"/"demokracija" je u jednu ruku dobra zbog ravnopravnosti medu svijetom/ekonomijom itd.... sve do trenutka kada ju netko ne pocne iskoristavati, a i ovo svi poimaju razlicito. Sto uciniti? Tesko je reci, ali sigurno je da je tendencija cijena el. vozila u padu..... na ovaj ili onaj nacin... kroz 4 - 8 god cemo zaboraviti da smo o ovome uopce raspravljali.

 Cijena električnih automobila NIJE u padu. TM3 je 2016. najavljen za 35000 i nikad nije prodavan po toj cijeni. Trenutno stoji 44.000; Zoe košta preko 30k, kao i uvijek. 

 

Nešto izgleda kao pad, ali je za vrijeme covida bilo prenapuhano pa je taj isti TM3 sa 39000 skočio na 53k da bi se vratio na 44. To nije pad već konstantno poskupljenje. Ništa komparabilno a povoljnije nije izašlo, osim u Kini a to ovdje nećemo vidjeti za te novce. Činjenica je samo da je u ponudi više modela, ali ništa u sredini tržišta; samo u gornjim segmentima.

 

S vremenom će se možda i pojaviti nešto malo i povoljno ili će inflacija to učiniti bespredmetnim, ali još smo daleko od priuštivog električnog automobila za mase, ovdje na zapadu.

 
Kolika je inflacija bila (je) izmedju 2016 godine i 2024? 

Koliko su stanovi / drugi auti / bilo sto / kostali u 2016 a koliko sada u 2014.

Ja bih volio da auti kostaju 10.000 eura i slicno (idealno nula jelte) - medjutim ti pokusavas tu neku logiku prodavati / razum / ono "vi ste svi debili vidi ovaj dokaz" - a ne uzimas u obzir gdje je svijet bio u 2016 a gdje je sada u 2024?

Kako si lazy da to uopce pogledas - evo ti

 

https://www.in2013dollars.com/us/inflation/2016?amount=1

------------

$1 in 2016 is equivalent in purchasing power to about $1.29 today, an increase of $0.29 over 8 years. The dollar had an average inflation rate of 3.26% per year between 2016 and today, producing a cumulative price increase of 29.30%.

This means that today's prices are 1.29 times as high as average prices since 2016, according to the Bureau of Labor Statistics consumer price index. A dollar today only buys 77.519% of what it could buy back then.
-----------

 Ti si potpuno u pravu da se dogodila inflacija. Renault clio ili VW golf je sada skuplji nego 2019. Međutim, ono što govorim je da je električna varijanta istog auta i dalje RELATIVNO skuplja pa je električni pogon i dalje neisplativ iako su mnogi predviđali ili očekivali, pa i ja sam, da će se to od ajmo reći 2016. ili 17-e do danas drastično promijeniti. Međutim - nije. 

Ja rekoh
11 godina
online
Re: Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozil
bruno1026 kaže...

 o čem ti pričaš? spomenuo sam da mi se pokaže primjer elektičnog ekvivalenta octavie ili sličnog obiteljskog automobila i kao primjer dobijem glupost u rangu, pardon, suv fabije. znači kolega umjesto, ako već mora ispast pametan, da daje primjer onoga što tražim, daje promašenu glupost što zapravo i ti potvrđuješ. fućka mi se jel suv ili na što god se nekom diže, treba mi prtljažnik koji neće nestat kad stavim dvije torbe i dječja kolica, kakav ima auto poput octavie. takav auto u električnom izdanju koliko košta?

 pričam o tome da uspoređuješ hyundai konu sa fabijom, a htio bi da je octavia

 

nit je kona iole slična fabiji, veća je u svim smjerovima, nit je octavia klasičan primjer ičega u autoindustriji jer je zapravo napravljena na osnovi mid range vozila golfa, a gabaritima je sličnija limuzini poput passata

 

najprije namjerno kažeš da je kona ekvivalent fabiji - što nije niti cijenom niti gabaritima neovisno o tome jel pogon elektirčni ili klasični, a zatim zazivaš octaviu koja je bila poseban slučaj i prije nego su krenula ev vozila

ukupno, natežeš kožicu do maksimuma kako bi nešto dokazao, a drugima predbacuješ 'zamjenu teza', jel sad jasnije o čemu pričam

14 godina
offline
Re: Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozil
memulica kaže...

Najprodavaniji klasični auto u prošloj godini na području EU je bila Dacia Sandero (kod nas osnovni model dođe oko 15 000 €). Koliko vidim Dacia Spring je (uz državne poticaje) jeftinija od klasičnog i cijena je 12 100 €.

 

Može li mi netko objasniti zašto npr. Dacia Spring nije najprodavaniji el. auto u EU, već je to j*beni Tesla Model Y koji kod nas dođe j*benih 44 990 €.

 

Jel to ta masovna prihvaćenost el. vozila?

 
Dacia spring - je super auto za te novce - imas to review od carwow - medjutim ima puno nedostataka za real life.



Dacia spring (govorim ono sto znam napamet i isto tak real life range) - ima max oko 200KM domet - (znaci ono od 100% do 0%) to vecinom nije dosta ako zelis ici od grada do grada. Problem je sto Dacia nema aktivno hladenje / grijanje baterije pa je range u hladnoj klimi jos i manji, mozda cak i samo 150KM

Naravno mozes reci - pa kaj, stanes pa se napunis bilo gdje - medjutim max brzina za punjenje je oko 34 kW DC (Fastcharge) - sto je dosta sporo.

Max brzina 125 km/h (Rekli su mi ljudi da imaju osjecaj da je auto nestabilan na tim brzinama)
Snaga motora 33 kW (oko 45HP)

Imas dosta podataka tu:

https://ev-database.org/car/1705/Dacia-Spring-Electric-45

TESLA Y je drugi svemir - znaci mozes doci od Zagreb - Bec - bez ikakvih problema - Zagreb - Split isto - punionice imas svuda po EU - doslovno mirno vozis znajuci da mozes doci bilo gdje.

TESLA Y je jeftin auto ako gledas za tu klasu i sve sto dobijes sa time i kada usporedis sa drugima u klasi.

8 godina
offline
Re: Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozil
picajzla0707 kaže...
bruno1026 kaže...

 o čem ti pričaš? spomenuo sam da mi se pokaže primjer elektičnog ekvivalenta octavie ili sličnog obiteljskog automobila i kao primjer dobijem glupost u rangu, pardon, suv fabije. znači kolega umjesto, ako već mora ispast pametan, da daje primjer onoga što tražim, daje promašenu glupost što zapravo i ti potvrđuješ. fućka mi se jel suv ili na što god se nekom diže, treba mi prtljažnik koji neće nestat kad stavim dvije torbe i dječja kolica, kakav ima auto poput octavie. takav auto u električnom izdanju koliko košta?

 pričam o tome da uspoređuješ hyundai konu sa fabijom, a htio bi da je octavia

 

nit je kona iole slična fabiji, veća je u svim smjerovima, nit je octavia klasičan primjer ičega u autoindustriji jer je zapravo napravljena na osnovi mid range vozila golfa, a gabaritima je sličnija limuzini poput passata

 

najprije namjerno kažeš da je kona ekvivalent fabiji - što nije niti cijenom niti gabaritima neovisno o tome jel pogon elektirčni ili klasični, a zatim zazivaš octaviu koja je bila poseban slučaj i prije nego su krenula ev vozila

ukupno, natežeš kožicu do maksimuma kako bi nešto dokazao, a drugima predbacuješ 'zamjenu teza', jel sad jasnije o čemu pričam

 čitaj ponovno.

prvo sam spomenuo octaviu, mogao sam i space shuttle, dobio za usporedbu nešto je apsolutno nije niti približno limuzina poput octavie, nego nešto sasvim drugo. ako je kolega već htio dati usporedbu onoga što želim, onda se daje ekvivalentan automobil octaviji, a ne link na konu koja nije ekvivalent octavije, baš kao što i sam potvrđuješ.

 

apsolutno je nebitno da li kakav je kona automobil, suv, lokomotiva ili tegljač. kona i octavia nisu, neovisno o pogonu, isti rang automobila i usporedba je promašena, kraj priče. koji dio ti tu nije jasan?

11 godina
online
Re: Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozil
Spomenuo si octaviju kao primjer obiteljskog automobila, a jako dobro znaš zašto - zato jer je najjeftiniji sedan te veličine. Usporedio si konu s fabijom, iako je kona za klasu veći automobil.
Oboje su spomenuo kako bi nategao priču na svoju stranu
5 godina
offline
Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozila do

trenutne cijene električnih, određenih naravno, su drastično pale...

 

2 modela škode enyaq su ispod 40....

 

ioniq 5, 6 i kona su također ispod 40

 

jedino što mi trgovac u škodi reče da na enyaqu gume mjenjaš kao i ulje na normalnim automobilima...

 

istina ili ne, ja neznam

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozil
Električni auti nisu problem, problem su baterije. Za kurac su a k tome i skupe. Dok se tu ne dogodi neka revolucija ništa od globalnog masovnog i sveopćeg prihvaćanja.
monetary revolution
Moj PC  
0 1 hvala 0
3 godine
online
Re: Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozil
Inovator kaže...

EV su dobrim dijelom priča vezana za politiku, malo je toga u tome pragmatično.

 

 

Onaj tko želi promijeniti ikakve omjere emisija treba krenuti u brodski promet, a to se neće dogoditi u ovom stoljeću. 

 

Osobno sam bio prilično zagrijan za EV, iako u kući imamo dva dizelaša ili baš zato, ali nakon poprilično studioznog pristupa toj priči sam odustao. A informirao sam se od ljudi koji posjeduju EV, pa preko ovlaštenih servisa do izvora na internetu koji nisu izravne reklame. 

 

 

Cestovni promet - 75% emisija, brodski 10%.

Da i brodovi bi trebali smanjiti svoju količinu emisija, ali nisu brodovi najveći problem.

3 godine
online
Re: Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozil
bruno1026 kaže...

 lijepim epitete jer se to stalno na forumu ponavlja i ti debili za drugo i nisu. ako ljudi prigovore za cijenu, onda jedino debil na kritiku "preskupo" može odgovoriti "ti si zadrti fosilaš".

tvoju ekologiju smo već davno raskrinkali, posjeduješ dva automobila, naravno, primarni je fosilaš, a ekološki osviješten ev je sekundarni. uopće nije licemjerno, dapače, svijet će procvjetat tisućama cvjetova kad će ljudi posjedovati dva auta, umjesto da sjednu na bus. jer ono, baš ja ne mogu na bus, neka idu drugi. ekologija, ne.

 

 

1. bus mi je za 90% toga nemoguća mislija jer kada bih i želio gdje moram ići busom, pola dana bih se ili vozio u busu ili čekao na njega.

2. za nke relacije bus niti ne postoji.

3. u nekoj od tema su fer-de-lance i Feudalac već pisali da bus nije niti neko energetski učinkovito rješenje. Većinom se vozi prazan osim u vršnim satima tako da količina emisija po prijeđenom km po putniku ispada veća nbego kod automobila.

4. inače bih imao 2 dizelaša (ili benzinca, svejedno) ali ipak sam se odlučio za ekološki osvješteni EV. Kada već propovjedaš - zašto živiš u stanu, odi u neku pećinu i živi isključivo od prirode pa onda dociraj drugima zašto nešto imaju ili nemaju.

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.4.2024 14:07 (Gallu).
8 godina
offline
Re: Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozil
Gallu kaže...

 

 

Cestovni promet - 75% emisija, brodski 10%.

Da i brodovi bi trebali smanjiti svoju količinu emisija, ali nisu brodovi najveći problem.

kad se silom hoće biti zelen, dobiju se i neke neočekivane nuspojave.

 

Obzirom da se brodovi pogone teškim frakcijama, ispuštaju puno sumporovih spojeva i ostavljaju iza sebe prilično velike bijele oblake koji reflektiraju sunčevu svjetlost natrag u svemir. Te emisije su odgovorne za 5% smanjenja efekta svih naših emisija. I kad se opreme čistim govrivom, efekt brodskog prometa će biti duplo veći nego što je sad gdje dodaje 10 CO2, ali za 5% umanjuje efekt prljavim gorivom. 

 

 

Ja rekoh
3 godine
online
Re: Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozil
Feudalac kaže...
Gallu kaže...

 

 

Cestovni promet - 75% emisija, brodski 10%.

Da i brodovi bi trebali smanjiti svoju količinu emisija, ali nisu brodovi najveći problem.

kad se silom hoće biti zelen, dobiju se i neke neočekivane nuspojave.

 

Obzirom da se brodovi pogone teškim frakcijama, ispuštaju puno sumporovih spojeva i ostavljaju iza sebe prilično velike bijele oblake koji reflektiraju sunčevu svjetlost natrag u svemir. Te emisije su odgovorne za 5% smanjenja efekta svih naših emisija. I kad se opreme čistim govrivom, efekt brodskog prometa će biti duplo veći nego što je sad gdje dodaje 10 CO2, ali za 5% umanjuje efekt prljavim gorivom. 

 

 

Ipak je zdravlje ljudi važnije od 5% povećanja efekta staklenika. Isto je sada sa dizelskim automobilima i benzincima. Dizel je prije bio jako "zelen" ali kada je je šire objavljano što je i koliko u ispuhu dizela - proizvođači su se opet okrenuli benzincima.

8 godina
offline
Re: Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozil
Gallu kaže...

Ipak je zdravlje ljudi važnije od 5% povećanja efekta staklenika. Isto je sada sa dizelskim automobilima i benzincima. Dizel je prije bio jako "zelen" ali kada je je šire objavljano što je i koliko u ispuhu dizela - proizvođači su se opet okrenuli benzincima.

 Naravno da je zdravlje važnije ali glavnina spaljivača goriva to rade na otvorenim oceanima gdje stotinama i tisućama kilometara okolo nema žive duše. 

 

Dizleaši su bili priča za sebe; muljali su da bi zadovoljili stroge norme. Sad kad su uhvaćeni, nemaju izbora nego koristiti jeftiniju tehnologiju a benzinski hibrid to je.

Ja rekoh
3 godine
online
Re: Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozil

I u lukama rade. Brodski stroj miruje samo kada je u remontu.

8 godina
offline
Re: Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozil
Gallu kaže...

I u lukama rade. Brodski stroj miruje samo kada je u remontu.

 Točno. Ali na daleko manjim snagama. A i već su stupile na snagu mjere zmanjenja zagađenja u blizini kopna, ne xnam napamet na kojoj točno udaljenosti.

Ja rekoh
14 godina
offline
Re: Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozil
koorpa kaže...
Električni auti nisu problem, problem su baterije. Za kurac su a k tome i skupe. Dok se tu ne dogodi neka revolucija ništa od globalnog masovnog i sveopćeg prihvaćanja.

 
Mi mozes tocno reci gdje je problem oko baterija? Kada kazes "Za kurac su a k tome i skupe"

Evo ti samo jedan random link sa reddit-a (stavljeno prije 3 dana)

https://www.reddit.com/r/TeslaModel3/comments/1buiq9q/just_thought_id_share_300k/

Auto ima 300.000 miles (Sto je skoro pa 500.000 km).

Battery degradation oko 10% (procitaj si komentare sto drugi isto kazu za svoje baterije).

Pitanja za tebe - koliko baterija / auto / mora raditi / da bi zadovoljio tvoje parametar "problem su baterije. Za kurac su a k tome i skupe."

Ti kada predjes 500.000 km - koliko si novaca ustedio na gorivu - i da li mislis da cak i ako zelis kupiti novu bateriju (Jebiga odlucio si da kupis) ti je "skupo" ?

Baterija kosta oko $15.000 (Sa rukama) za Model 3 - koliko ce kostati za recimo 10 godina? Recimo da za 10 godina kosta $7000 - to je i dalje skupo ako zelis promijeniti bateriju na automobili od 500.000 KM ?

8 godina
offline
Re: Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozil
Nemon kaže...
koorpa kaže...
Električni auti nisu problem, problem su baterije. Za kurac su a k tome i skupe. Dok se tu ne dogodi neka revolucija ništa od globalnog masovnog i sveopćeg prihvaćanja.

 
Mi mozes tocno reci gdje je problem oko baterija? Kada kazes "Za kurac su a k tome i skupe"

Evo ti samo jedan random link sa reddit-a (stavljeno prije 3 dana)

https://www.reddit.com/r/TeslaModel3/comments/1buiq9q/just_thought_id_share_300k/

Auto ima 300.000 miles (Sto je skoro pa 500.000 km).

 Mislim da si prešao u kultiste.

 

Naveo si jedan primjer od 5 milijuna prodanih Tesli i to frajera koji trdi da mu gume izdrže 65 tisuća milja (100.000 km) Ti i on to ozbiljno?. Auto je tri godine star, pogledaj kaj se događa sa modelom S koji ima 10 godina. Svi imaju značajno degradirane baterije. 500.000 km u tri godine ne radi praktično nitko, normalno je da se radi 12-15 tisuća i tako dođeš na 20 godina/250-300 tisuća kaj može izdržati svaki auto danas. I da, ne bi me čudilo da frajer kaže da ga je maintenance koštalo 0 jer je baterija bila zamijenjena u jamstvu i da to prešuti; tako se pričalo o jeftinoći Tesli dok je Tesloop radio i objavljivao tablice troškova. Falili su se ekstremno niskim troškovima po km, a kad tamo - Zamijenjena baterija=0. Zamijenjena rear drive unit = 0. Ovjes - 0. Niti jedan njihov auto nije dostigao 300 tisuća s originalnom baterijom, a svaki drugi je trebao zamjenu motora i sličan mejdžer popravak. A tesloop je na kraju propao, očito čim je Tesla prestao priznavati bateriju u jamstvu na 180.000 milja kao što je radio dok su hajpali FSD i slično. 

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.4.2024 10:10 (Feudalac).
13 godina
offline
Re: Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozil

Evo, navest ću ti primjere iz prakse. 

Vozio sam hybrid od 2017 godine, otišlo je nekoliko ćelija, baterija više nema svoj kapacitet a ni snagu, popravak neisplativ. Imam dva električna romobila, na jednom mi baterija "krepala" nakon cca tisucu km, otislo par celija. Nova 900€ garancija god. dana, da nebi. Krajem prošle godine kupio plugin hibrida starog 2.5 god. Eno ga mjesec i po stoji (trune) u servisu, krepala baterija odnosno otišla neka ćelija, pod garancijom, kažu čekaju novu bateriju, a mene za to vrijeme ko jebe. Inače takav novi auto je nešto preko 60k €. Eto zato smatram da su baterije za kurac i da se elektrifikacija na bev način gura bez da je tehnologija dovoljno sazrela. Da ne govorim o infrastrukturi punjača. Ako ne voziš teslu puni doma i čmrlji. 

Sad netko može reći da nemam sreće...

 

 

monetary revolution
14 godina
offline
Re: Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozil
Feudalac kaže...
Nemon kaže...
koorpa kaže...
Električni auti nisu problem, problem su baterije. Za kurac su a k tome i skupe. Dok se tu ne dogodi neka revolucija ništa od globalnog masovnog i sveopćeg prihvaćanja.

 
Mi mozes tocno reci gdje je problem oko baterija? Kada kazes "Za kurac su a k tome i skupe"

Evo ti samo jedan random link sa reddit-a (stavljeno prije 3 dana)

https://www.reddit.com/r/TeslaModel3/comments/1buiq9q/just_thought_id_share_300k/

Auto ima 300.000 miles (Sto je skoro pa 500.000 km).

 Mislim da si prešao u kultiste.

 

Naveo si jedan primjer od 5 milijuna prodanih Tesli i to frajera koji trdi da mu gume izdrže 65 tisuća milja (100.000 km) Ti i on to ozbiljno?. Auto je tri godine star, pogledaj kaj se događa sa modelom S koji ima 10 godina. Svi imaju značajno degradirane baterije. 500.000 km u tri godine ne radi praktično nitko, normalno je da se radi 12-15 tisuća i tako dođeš na 20 godina/250-300 tisuća kaj može izdržati svaki auto danas. I da, ne bi me čudilo da frajer kaže da ga je maintenance koštalo 0 jer je baterija bila zamijenjena u jamstvu i da to prešuti; tako se pričalo o jeftinoći Tesli dok je Tesloop radio i objavljivao tablice troškova. Falili su se ekstremno niskim troškovima po km, a kad tamo - Zamijenjena baterija=0. Zamijenjena rear drive unit = 0. Ovjes - 0. Niti jedan njihov auto nije dostigao 300 tisuća s originalnom baterijom, a svaki drugi je trebao zamjenu motora i sličan mejdžer popravak. A tesloop je na kraju propao, očito čim je Tesla prestao priznavati bateriju u jamstvu na 180.000 milja kao što je radio dok su hajpali FSD i slično. 

 
Nisam presao u kultiste, nego vi ljudi pojma nemate osnovne stvari.

Znaci: "Naveo si jedan primjer od 5 milijuna prodanih Tesli" - ja sam vidio hrpu automobila / vozio se u njima sa velikom kilometrazom. 300.000+ KM.

Ti meni kazes "Mislim da si prešao u kultiste." - ali bez pardona napises "Naveo si jedan primjer od 5 milijuna prodanih Tesli"  - TESLA je do sada prodala koliko 6 miliona auti ?

To znaci da postoji samo 6 TESLA auti sa velikim kilometrazama? I ja sam onda KULTISTA? Kaj si ti onda?


"Svi imaju značajno degradirane baterije. 500.000 km u tri godine ne radi praktično nitko," - ovo isto nije istina. Ako imas TESLA auto koji se koristi za TAXI - i vozi ga vise ljudi kako nije moguce?

Da li ti znas koliko ZG taxi napravi godisnje - u Zagrebu? 40-50 tisuca. - sada si zamisli da se auto skoro pa vozi 24 sata x 3 godine = koliko je to kilometara? (Ja ti pricam za lokacije kao Dubai, Amsterdam, you name it - ne Zagreb).

Da li sam ja i dalje Kultista ili ti zbilja mislis da ja sve te podatke iz guzice vadim?

"Tesli dok je Tesloop radio i objavljivao tablice troškova." - to su sve bili Model X (ili nesto cak i Model S) - sa modelima 3 i Y su se stvari poboljsale za nekoliko stepenica.

Imas hrpu videos online + stranica + charts koji pricaju o TESLA baterijama i degradacijama

https://insideevs.com/news/692038/tesla-model-3-battery-degradation-after-135k-miles/

https://www.nimblefins.co.uk/study-real-life-tesla-battery-deterioration

Imas ih doslovno na stotine - idi pa gledaj.

Znaci pitanje opet "Koliko baterija mora izdrzati / raditi / - da nije za kurac?"

Koji je to tvoj parametar da nisu za kurac? Koliko ti kilometara napravis u 10-20 godina? Koliko si imao nadulji auto?






8 godina
offline
Re: Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozil
Nemon kaže...
Feudalac kaže...
Nemon kaže...
koorpa kaže...
Električni auti nisu problem, problem su baterije. Za kurac su a k tome i skupe. Dok se tu ne dogodi neka revolucija ništa od globalnog masovnog i sveopćeg prihvaćanja.

 
Mi mozes tocno reci gdje je problem oko baterija? Kada kazes "Za kurac su a k tome i skupe"

Evo ti samo jedan random link sa reddit-a (stavljeno prije 3 dana)

https://www.reddit.com/r/TeslaModel3/comments/1buiq9q/just_thought_id_share_300k/

Auto ima 300.000 miles (Sto je skoro pa 500.000 km).

 Mislim da si prešao u kultiste.

 

Naveo si jedan primjer od 5 milijuna prodanih Tesli i to frajera koji trdi da mu gume izdrže 65 tisuća milja (100.000 km) Ti i on to ozbiljno?. Auto je tri godine star, pogledaj kaj se događa sa modelom S koji ima 10 godina. Svi imaju značajno degradirane baterije. 500.000 km u tri godine ne radi praktično nitko, normalno je da se radi 12-15 tisuća i tako dođeš na 20 godina/250-300 tisuća kaj može izdržati svaki auto danas. I da, ne bi me čudilo da frajer kaže da ga je maintenance koštalo 0 jer je baterija bila zamijenjena u jamstvu i da to prešuti; tako se pričalo o jeftinoći Tesli dok je Tesloop radio i objavljivao tablice troškova. Falili su se ekstremno niskim troškovima po km, a kad tamo - Zamijenjena baterija=0. Zamijenjena rear drive unit = 0. Ovjes - 0. Niti jedan njihov auto nije dostigao 300 tisuća s originalnom baterijom, a svaki drugi je trebao zamjenu motora i sličan mejdžer popravak. A tesloop je na kraju propao, očito čim je Tesla prestao priznavati bateriju u jamstvu na 180.000 milja kao što je radio dok su hajpali FSD i slično. 

 
Nisam presao u kultiste, nego vi ljudi pojma nemate osnovne stvari.

Znaci: "Naveo si jedan primjer od 5 milijuna prodanih Tesli" - ja sam vidio hrpu automobila / vozio se u njima sa velikom kilometrazom. 300.000+ KM.

Ti meni kazes "Mislim da si prešao u kultiste." - ali bez pardona napises "Naveo si jedan primjer od 5 milijuna prodanih Tesli"  - TESLA je do sada prodala koliko 6 miliona auti ?

To znaci da postoji samo 6 TESLA auti sa velikim kilometrazama? I ja sam onda KULTISTA? Kaj si ti onda?


"Svi imaju značajno degradirane baterije. 500.000 km u tri godine ne radi praktično nitko," - ovo isto nije istina. Ako imas TESLA auto koji se koristi za TAXI - i vozi ga vise ljudi kako nije moguce?

Da li ti znas koliko ZG taxi napravi godisnje - u Zagrebu? 40-50 tisuca. - sada si zamisli da se auto skoro pa vozi 24 sata x 3 godine = koliko je to kilometara? (Ja ti pricam za lokacije kao Dubai, Amsterdam, you name it - ne Zagreb).

Da li sam ja i dalje Kultista ili ti zbilja mislis da ja sve te podatke iz guzice vadim?

"Tesli dok je Tesloop radio i objavljivao tablice troškova." - to su sve bili Model X (ili nesto cak i Model S) - sa modelima 3 i Y su se stvari poboljsale za nekoliko stepenica.

Imas hrpu videos online + stranica + charts koji pricaju o TESLA baterijama i degradacijama

https://insideevs.com/news/692038/tesla-model-3-battery-degradation-after-135k-miles/

https://www.nimblefins.co.uk/study-real-life-tesla-battery-deterioration

Imas ih doslovno na stotine - idi pa gledaj.

Znaci pitanje opet "Koliko baterija mora izdrzati / raditi / - da nije za kurac?"

Koji je to tvoj parametar da nisu za kurac? Koliko ti kilometara napravis u 10-20 godina? Koliko si imao nadulji auto?


 Prvo moraš naučiti što je GIGO koncept ako želiš nešto naučiti.

 

Pa tako tvoj drugi link na "study" je garbage in - garbage out. Self reported podaci, često zaokruženi na najbližih 10%; očitano sa ekrana bez stvarnog testiranja. Iz "istraživanja" izbačeni podaci za automobile kojima je baterija zamijenjena. Tvrdi se da je prosječan gubitak 1% godišnje, a u tablici 10 godina stari auti imaju tek malo preko 80%. I kako god, najzanimljivije je da im podaci drastično variraju nakon svega 4 godine starosti, a po kilometraži na cca 200 dolazi nagli i ozbiljan pad.

 

Ako već hoćeš nekaj naučiti, traži stvarna testiranja. Nedavno sam gledao lika koji je veliki fan tesli, ima svoj kanal sve najbolje o tesli, već je uspio doći do CyberTrucka i testirati ga na vuči i tako redom. Njegov model X star 5 godina je izgubio 35% dometa (a to znači i toliko kapaciteta) makar na ekranu piše svašta. Moraš znati da Tesla dokazano laže sa dometom u normalnom prikazu sve dok se baterija ne isprazni ispod 50%. Pametniji vlasnici koriste prikaz postotka i točka, a realniji izračun je prikazan jedino kad staviš odredište u navigaciju pa ćeš vidjeti s kolikim postotkom ćeš završiti na sljedećem chargeru. 

 

Koliko km napravim godišnje? 17-18k s osobnim autom plus još 20-tak tisuća poslovno. Ali ne pričam o sebi nego o svjetskim, evropskim ili hrvatskim prosječnim kilometražama. Auti pod normalno traju 20 godina; nisam još čuo da je CIOS primio auto mlađi od 10 godina, osim ako nije netko poginuo u njemu. Isto tako očekujem da i električni traje 20 godina bez zamjene motora i baterije, mogu pristati na dijelove ovjesa, amortizeri i slične stvari koje su potrošna roba ne spominjem. Neće biti kod mene 20 godina, ali ako će krepati sa 10, na 5 će već biti sumnjiv i neću nikog kurca moći  dobiti za njega kad otplatim lizing. A ti se samo uvjeravaj; teslama poprilično pada vrijednost, znatno brže nego drugim autima. E pa sad - ili ga imaš 20 godina koje ne može izdržati ili ga se rješavaš što prije i pušiš maksimalno. Kaj od toga više voliš? Pušenje?

 

PS - ovo je trik pitanje, pušenje je zagarantirano

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.4.2024 23:49 (Feudalac).
14 godina
offline
Re: Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozil
Feudalac kaže...
Nemon kaže...
Feudalac kaže...
Nemon kaže...
koorpa kaže...
Električni auti nisu problem, problem su baterije. Za kurac su a k tome i skupe. Dok se tu ne dogodi neka revolucija ništa od globalnog masovnog i sveopćeg prihvaćanja.

 
Mi mozes tocno reci gdje je problem oko baterija? Kada kazes "Za kurac su a k tome i skupe"

Evo ti samo jedan random link sa reddit-a (stavljeno prije 3 dana)

https://www.reddit.com/r/TeslaModel3/comments/1buiq9q/just_thought_id_share_300k/

Auto ima 300.000 miles (Sto je skoro pa 500.000 km).

 Mislim da si prešao u kultiste.

 

Naveo si jedan primjer od 5 milijuna prodanih Tesli i to frajera koji trdi da mu gume izdrže 65 tisuća milja (100.000 km) Ti i on to ozbiljno?. Auto je tri godine star, pogledaj kaj se događa sa modelom S koji ima 10 godina. Svi imaju značajno degradirane baterije. 500.000 km u tri godine ne radi praktično nitko, normalno je da se radi 12-15 tisuća i tako dođeš na 20 godina/250-300 tisuća kaj može izdržati svaki auto danas. I da, ne bi me čudilo da frajer kaže da ga je maintenance koštalo 0 jer je baterija bila zamijenjena u jamstvu i da to prešuti; tako se pričalo o jeftinoći Tesli dok je Tesloop radio i objavljivao tablice troškova. Falili su se ekstremno niskim troškovima po km, a kad tamo - Zamijenjena baterija=0. Zamijenjena rear drive unit = 0. Ovjes - 0. Niti jedan njihov auto nije dostigao 300 tisuća s originalnom baterijom, a svaki drugi je trebao zamjenu motora i sličan mejdžer popravak. A tesloop je na kraju propao, očito čim je Tesla prestao priznavati bateriju u jamstvu na 180.000 milja kao što je radio dok su hajpali FSD i slično. 

 
Nisam presao u kultiste, nego vi ljudi pojma nemate osnovne stvari.

Znaci: "Naveo si jedan primjer od 5 milijuna prodanih Tesli" - ja sam vidio hrpu automobila / vozio se u njima sa velikom kilometrazom. 300.000+ KM.

Ti meni kazes "Mislim da si prešao u kultiste." - ali bez pardona napises "Naveo si jedan primjer od 5 milijuna prodanih Tesli"  - TESLA je do sada prodala koliko 6 miliona auti ?

To znaci da postoji samo 6 TESLA auti sa velikim kilometrazama? I ja sam onda KULTISTA? Kaj si ti onda?


"Svi imaju značajno degradirane baterije. 500.000 km u tri godine ne radi praktično nitko," - ovo isto nije istina. Ako imas TESLA auto koji se koristi za TAXI - i vozi ga vise ljudi kako nije moguce?

Da li ti znas koliko ZG taxi napravi godisnje - u Zagrebu? 40-50 tisuca. - sada si zamisli da se auto skoro pa vozi 24 sata x 3 godine = koliko je to kilometara? (Ja ti pricam za lokacije kao Dubai, Amsterdam, you name it - ne Zagreb).

Da li sam ja i dalje Kultista ili ti zbilja mislis da ja sve te podatke iz guzice vadim?

"Tesli dok je Tesloop radio i objavljivao tablice troškova." - to su sve bili Model X (ili nesto cak i Model S) - sa modelima 3 i Y su se stvari poboljsale za nekoliko stepenica.

Imas hrpu videos online + stranica + charts koji pricaju o TESLA baterijama i degradacijama

https://insideevs.com/news/692038/tesla-model-3-battery-degradation-after-135k-miles/

https://www.nimblefins.co.uk/study-real-life-tesla-battery-deterioration

Imas ih doslovno na stotine - idi pa gledaj.

Znaci pitanje opet "Koliko baterija mora izdrzati / raditi / - da nije za kurac?"

Koji je to tvoj parametar da nisu za kurac? Koliko ti kilometara napravis u 10-20 godina? Koliko si imao nadulji auto?


 Prvo moraš naučiti što je GIGO koncept ako želiš nešto naučiti.

 

Pa tako tvoj drugi link na "study" je garbage in - garbage out. Self reported podaci, često zaokruženi na najbližih 10%; očitano sa ekrana bez stvarnog testiranja. Iz "istraživanja" izbačeni podaci za automobile kojima je baterija zamijenjena. Tvrdi se da je prosječan gubitak 1% godišnje, a u tablici 10 godina stari auti imaju tek malo preko 80%. I kako god, najzanimljivije je da im podaci drastično variraju nakon svega 4 godine starosti, a po kilometraži na cca 200 dolazi nagli i ozbiljan pad.

 

Ako već hoćeš nekaj naučiti, traži stvarna testiranja. Nedavno sam gledao lika koji je veliki fan tesli, ima svoj kanal sve najbolje o tesli, već je uspio doći do CyberTrucka i testirati ga na vuči i tako redom. Njegov model X star 5 godina je izgubio 35% dometa (a to znači i toliko kapaciteta) makar na ekranu piše svašta. Moraš znati da Tesla dokazano laže sa dometom u normalnom prikazu sve dok se baterija ne isprazni ispod 50%. Pametniji vlasnici koriste prikaz postotka i točka, a realniji izračun je prikazan jedino kad staviš odredište u navigaciju pa ćeš vidjeti s kolikim postotkom ćeš završiti na sljedećem chargeru. 

 

Koliko km napravim godišnje? 17-18k s osobnim autom plus još 20-tak tisuća poslovno. Ali ne pričam o sebi nego o svjetskim, evropskim ili hrvatskim prosječnim kilometražama. Auti pod normalno traju 20 godina; nisam još čuo da je CIOS primio auto mlađi od 10 godina, osim ako nije netko poginuo u njemu. Isto tako očekujem da i električni traje 20 godina bez zamjene motora i baterije, mogu pristati na dijelove ovjesa, amortizeri i slične stvari koje su potrošna roba ne spominjem. Neće biti kod mene 20 godina, ali ako će krepati sa 10, na 5 će već biti sumnjiv i neću nikog kurca moći  dobiti za njega kad otplatim lizing. A ti se samo uvjeravaj; teslama poprilično pada vrijednost, znatno brže nego drugim autima. E pa sad - ili ga imaš 20 godina koje ne može izdržati ili ga se rješavaš što prije i pušiš maksimalno. Kaj od toga više voliš? Pušenje?

 

PS - ovo je trik pitanje, pušenje je zagarantirano

 
Ti mene zoves Kultistom - a napises sve ovo gore?

Ajmo sve proci.

"Pa tako tvoj drugi link na "study" je garbage in - garbage out. Self reported podaci, često zaokruženi na najbližih 10%; "

Znaci ti kada si na servisu mozes traziti da ti naprave test ili mozes sam napraviti (postoji opcija za to) i dobit ces podatke koliko ti je baterija izgubila kapacitet.

Ne radi se samo o self-reported-podacima, nego se radi o ogromnoj bazi podataka skupa sa svim outliers (ekstremi na obje strane, tj oni koji su izgubili jako malo i oni koji su izgubili jako puno).

To izmisljas i LAZES da se radi o jednom u milion. To jednostavno nije istina.

Imas ozbilje "papers" vani koji se bave sa ovime, nisu to random debili koji su napisali nesto online

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2352152X2303400X

https://www.notateslaapp.com/tesla-reference/1371/tesla-shows-data-around-battery-life-span-just-12-degradation-after-200-000-miles

https://www.batterytechonline.com/charging/report-supercharging-doesn-t-degrade-tesla-battery-life



Imas doslovno na STOTINE videos online gdje ljudi pisu o baterijama i o stanju baterija.

Tesla jos ne postoji 20 godina, tako da nije moguce naci auto od 20 godina i reci ti "Evo ti ga na!" kao empirijski dokaz, i naravno prve automobile koje je TESLA napravila imaju puno losije baterije, BMS, cooling etc.

To sto ti prolazis 40 tisuca kilometra godisnje nije realno za 90% populacije. 

Statistika pokazuje da vecina automobila u EU ne prolazi vise od 18.000 KM - a jedno istrazivanje je naslo da samo 5% automobila prolazi vise od 24.000+ KM. Ti sa svojih 40.000 KM - valjda spadas u 1% - tvoj USE CASE je tvoj use - boli me ona stvar za tvoj use case. Ti nisi generalna populacija niti tvoji argumenti imaju ikakvog smisla za generalnu populaciju. Ako ljudi voze 18.000 KM godisnje u EU - to znaci da ce za 20 godina proci 360.000 KM - a to trenutne baterije mogu bez ikakvih problema odraditi. (Doslovno imamo DOKAZE za to).

Ovih 18.000 KM godisnje sam zaokruzio na gornju granicu, jer po podacima u puno EU drzava je to puno manje od 18.000 km

https://www.researchgate.net/figure/Kilometers-travelled-of-vehicles-in-main-Western-EU-countries-yearly-average-kms-vehicle_fig3_337202307#:~:text=This%20assumption%20is%20based%20on,ABS%202020)%20%5B16%5D.

https://www.odyssee-mure.eu/publications/efficiency-by-sector/transport/distance-travelled-by-car.html

https://www.fleetnews.co.uk/news/car-industry-news/2023/02/27/less-than-5-of-vehicles-are-driven-over-15-000-miles-a-year

Ja imam EV auto sada vec 3+ godine, i imam NULA problema sa tim autom. Pola EUROPE je prosao - bez ikakvih problema. Imas domet 500+ KM - koji ti cesto prakticno niti ne treba, jer neces sjediti 500KM bez da ides pisati ili nesto jesti ili whatever.

"Moraš znati da Tesla dokazano laže sa dometom u normalnom prikazu sve dok se baterija ne isprazni ispod 50%. Pametniji vlasnici koriste prikaz postotka i točka, a realniji izračun je prikazan jedino kad staviš odredište u navigaciju pa ćeš vidjeti s kolikim postotkom ćeš završiti na sljedećem chargeru." - ovo sto si napisao NIJE istina (iz prve ruke ti to kazem, jer to doslovno tako ne funkcionira).

Naravno ako ces se voziti 150-180KM da ce ti baterija se puno brze isprazniti nego da vozis 130KM or so - medjutim ovo sranje i laz koju si tu sada napisao da baterija do 50% "glumi" je debilana.

Ti samo nastavi izmisljati, lagati i gluposti pisati.

14 godina
offline
Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozila do

 

Neven Novak zaputio se u ludu avanturu početkom ove godine. Krenuo je iz Zagreba na Nordkapp na struju s Hyundai Ioniqom 6 i na putu do tamo i nazad napravio više od 8300km u 12 dana, kroz 12 zemalja i 8 glavnih gradova :D

 

 

kćer ima ID. 5, vozio, probao i EV je zmaj od auta....osim cijene koja je abnormalna. To je jedina realna mana. Punjenje u vlastitoj garaži bez plaćanaj benzina je oslobađajuće iskustvo.

Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozil
Nemon kaže...

 

To izmisljas i LAZES da se radi o jednom u milion. To jednostavno nije istina.

Imas ozbilje "papers" vani koji se bave sa ovime, nisu to random debili koji su napisali nesto online

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2352152X2303400X

https://www.notateslaapp.com/tesla-reference/1371/tesla-shows-data-around-battery-life-span-just-12-degradation-after-200-000-miles

https://www.batterytechonline.com/charging/report-supercharging-doesn-t-degrade-tesla-battery-life



Imas doslovno na STOTINE videos online gdje ljudi pisu o baterijama i o stanju baterija.

Tesla jos ne postoji 20 godina, tako da nije moguce naci auto od 20 godina i reci ti "Evo ti ga na!" kao empirijski dokaz, i naravno prve automobile koje je TESLA napravila imaju puno losije baterije, BMS, cooling etc.

To sto ti prolazis 40 tisuca kilometra godisnje nije realno za 90% populacije. 

Statistika pokazuje da vecina automobila u EU ne prolazi vise od 18.000 KM - a jedno istrazivanje je naslo da samo 5% automobila prolazi vise od 24.000+ KM. Ti sa svojih 40.000 KM - valjda spadas u 1% - tvoj USE CASE je tvoj use - boli me ona stvar za tvoj use case. Ti nisi generalna populacija niti tvoji argumenti imaju ikakvog smisla za generalnu populaciju. Ako ljudi voze 18.000 KM godisnje u EU - to znaci da ce za 20 godina proci 360.000 KM - a to trenutne baterije mogu bez ikakvih problema odraditi. (Doslovno imamo DOKAZE za to).

Ovih 18.000 KM godisnje sam zaokruzio na gornju granicu, jer po podacima u puno EU drzava je to puno manje od 18.000 km

https://www.researchgate.net/figure/Kilometers-travelled-of-vehicles-in-main-Western-EU-countries-yearly-average-kms-vehicle_fig3_337202307#:~:text=This%20assumption%20is%20based%20on,ABS%202020)%20%5B16%5D.

https://www.odyssee-mure.eu/publications/efficiency-by-sector/transport/distance-travelled-by-car.html

https://www.fleetnews.co.uk/news/car-industry-news/2023/02/27/less-than-5-of-vehicles-are-driven-over-15-000-miles-a-year

Ja imam EV auto sada vec 3+ godine, i imam NULA problema sa tim autom. Pola EUROPE je prosao - bez ikakvih problema. Imas domet 500+ KM - koji ti cesto prakticno niti ne treba, jer neces sjediti 500KM bez da ides pisati ili nesto jesti ili whatever.

"Moraš znati da Tesla dokazano laže sa dometom u normalnom prikazu sve dok se baterija ne isprazni ispod 50%. Pametniji vlasnici koriste prikaz postotka i točka, a realniji izračun je prikazan jedino kad staviš odredište u navigaciju pa ćeš vidjeti s kolikim postotkom ćeš završiti na sljedećem chargeru." - ovo sto si napisao NIJE istina (iz prve ruke ti to kazem, jer to doslovno tako ne funkcionira).

Naravno ako ces se voziti 150-180KM da ce ti baterija se puno brze isprazniti nego da vozis 130KM or so - medjutim ovo sranje i laz koju si tu sada napisao da baterija do 50% "glumi" je debilana.

Ti samo nastavi izmisljati, lagati i gluposti pisati.

 

 

SAŽETAK

- ovdje si sam dokazao i priložio dokaze da Tesla laže s prikazanim dometom, a imaš obraza tvrditi da ja lažem. Tražim ispriku.

 

UVOD

- Mene ne možeš smotati nabacivanjem hrpe linkova - da nemam vremena ne bi se s tobom raspravljao. 

 

Kao što sam već davno zaključio, ti nisi u stanju odgovoriti koncizno i smisleno što znači da je u tvojoj glavi popriličan nered. Imam vremena i volje da ti pomognem uvesti reda u tu tvoju glavurdu.

 

 

RASPRAVA

 

Jedan od 5 milijuna se odnosilo na tvoj dokaz sa reddita - pojedinačna iskustva nisu dokaz ničega. kraj priče.

 

Prva studija koju si ovdje linkao je iza paywalla; u ovom što je dostupno nema niti jedne iznesene tvrdnje ni dokaza osim općenite tvrdnje da cikliranja baterija na jako malom ili jako velikom stanju napunjenosti je štetno. Koliko točno, plati, pročitaj pa mi onda podastri kao dokaz jer sad mlatiš praznu slamu. Kao i obično.

 

drugi link je navodno Tela dostavio, izgleda tako lijepo da bi ga svaka mama uzela za zeta. Jedino što se Tesli ne može vjerovati, a graf ne odgovora studiji koju si priložio u prethiodnoj poruci i koju sam ti pristojno secirao i pokazao mane a još manje odgovara tvom trećem linku čije seciranje tek slijedi. 

 

Treći link koji si postavio već bolje izgleda, reccurent stvarno nekog kurca i mjeri, ali njihov grafikoni pokazuju drastično drugačiju degradaciju baterija bazirano na starosti. TM Y već nakon 1000 dana, dakle 2,7 godina - pada na 90%, a taj jako loš podatak je upakiran u odličnu vijest da supercharging ne utječe. Pa već je loše to kaj u dve i pol godine izgubi 10% i posve je suprotno tvojim porethodnim dokazima a baterija gubi samo 1% godišnje.

 

Da imaš imalo smisla za utvrđivanje činjenica, otišao bi malo dalje kroz treći link na Reccurentovu stranicu i originalni članak pa bi vidio sljedeće: 

In the charts above, the y-axis shows the percentage of original range as shown on the cars’ dashboards. Note that the dashboard range in Teslas is different from its Real Range, which is a value that factors in the range effects of temperature, drive style, and terrain.  

 

UPS - upravo si sam sebi i svima nama dokazao da nemaš pojma o čemu pričaš; bacaš linkove koji te potkopavaju i prikazuju kao neinformiranu budalu.


Ako klikneš na real range link, tek onda te čeka iznenađenje. I nije pozitivno ako se posvetiš brojevima i podacima a ne općem tonu članka. Drugo, ovo je rađeno u americi s vozilima proizvedenim u americi; kod nas dolazi nekaj drugo tako da smo u limbu - možda bolje, a možda i gore.

 

Ostatak poruke kaj si me napao zbog moje kilometraže je sulud - lijepo sam ti rekao da se refernciram na prosječne kilometraže, a ne na svoju i u tome sam bio konzistentan kroz cijelu raspravu.

 

 

Ja rekoh
16 godina
suspendiran
offline
Re: Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozil
forumaš kaže...

 

Neven Novak zaputio se u ludu avanturu početkom ove godine. Krenuo je iz Zagreba na Nordkapp na struju s Hyundai Ioniqom 6 i na putu do tamo i nazad napravio više od 8300km u 12 dana, kroz 12 zemalja i 8 glavnih gradova :D

 

 

kćer ima ID. 5, vozio, probao i EV je zmaj od auta....osim cijene koja je abnormalna. To je jedina realna mana. Punjenje u vlastitoj garaži bez plaćanaj benzina je oslobađajuće iskustvo.

Što se ne uputi malo južnije do npr. Pretorije u Južnoj Africi!?

 

Ono da vidimo pravu nemoguću misiju ili ludu avanturu, a ne ta hipsterska pr*seravanja koje nemaju veze sa životom i stvarnosti. 

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
8 godina
offline
Re: Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozil
forumaš kaže...

 

Neven Novak zaputio se u ludu avanturu početkom ove godine. Krenuo je iz Zagreba na Nordkapp na struju s Hyundai Ioniqom 6 i na putu do tamo i nazad napravio više od 8300km u 12 dana, kroz 12 zemalja i 8 glavnih gradova :D

 

 

kćer ima ID. 5, vozio, probao i EV je zmaj od auta....osim cijene koja je abnormalna. To je jedina realna mana. Punjenje u vlastitoj garaži bez plaćanaj benzina je oslobađajuće iskustvo.

 Ma električni pogon je genijalan. Korištenje, pogotovo Tesle - ma milina. Mana je cijena i premalo punjača, pogotovo kod nas. Svako si treba dobro odmjeriti da li mu se EV uklapa u život. Meni da, ali nisam fanatik da kažem da je bolji za svakoga.

Ja rekoh
14 godina
offline
Re: Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozil
Feudalac kaže...
Nemon kaže...

 

To izmisljas i LAZES da se radi o jednom u milion. To jednostavno nije istina.

Imas ozbilje "papers" vani koji se bave sa ovime, nisu to random debili koji su napisali nesto online

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2352152X2303400X

https://www.notateslaapp.com/tesla-reference/1371/tesla-shows-data-around-battery-life-span-just-12-degradation-after-200-000-miles

https://www.batterytechonline.com/charging/report-supercharging-doesn-t-degrade-tesla-battery-life



Imas doslovno na STOTINE videos online gdje ljudi pisu o baterijama i o stanju baterija.

Tesla jos ne postoji 20 godina, tako da nije moguce naci auto od 20 godina i reci ti "Evo ti ga na!" kao empirijski dokaz, i naravno prve automobile koje je TESLA napravila imaju puno losije baterije, BMS, cooling etc.

To sto ti prolazis 40 tisuca kilometra godisnje nije realno za 90% populacije. 

Statistika pokazuje da vecina automobila u EU ne prolazi vise od 18.000 KM - a jedno istrazivanje je naslo da samo 5% automobila prolazi vise od 24.000+ KM. Ti sa svojih 40.000 KM - valjda spadas u 1% - tvoj USE CASE je tvoj use - boli me ona stvar za tvoj use case. Ti nisi generalna populacija niti tvoji argumenti imaju ikakvog smisla za generalnu populaciju. Ako ljudi voze 18.000 KM godisnje u EU - to znaci da ce za 20 godina proci 360.000 KM - a to trenutne baterije mogu bez ikakvih problema odraditi. (Doslovno imamo DOKAZE za to).

Ovih 18.000 KM godisnje sam zaokruzio na gornju granicu, jer po podacima u puno EU drzava je to puno manje od 18.000 km

https://www.researchgate.net/figure/Kilometers-travelled-of-vehicles-in-main-Western-EU-countries-yearly-average-kms-vehicle_fig3_337202307#:~:text=This%20assumption%20is%20based%20on,ABS%202020)%20%5B16%5D.

https://www.odyssee-mure.eu/publications/efficiency-by-sector/transport/distance-travelled-by-car.html

https://www.fleetnews.co.uk/news/car-industry-news/2023/02/27/less-than-5-of-vehicles-are-driven-over-15-000-miles-a-year

Ja imam EV auto sada vec 3+ godine, i imam NULA problema sa tim autom. Pola EUROPE je prosao - bez ikakvih problema. Imas domet 500+ KM - koji ti cesto prakticno niti ne treba, jer neces sjediti 500KM bez da ides pisati ili nesto jesti ili whatever.

"Moraš znati da Tesla dokazano laže sa dometom u normalnom prikazu sve dok se baterija ne isprazni ispod 50%. Pametniji vlasnici koriste prikaz postotka i točka, a realniji izračun je prikazan jedino kad staviš odredište u navigaciju pa ćeš vidjeti s kolikim postotkom ćeš završiti na sljedećem chargeru." - ovo sto si napisao NIJE istina (iz prve ruke ti to kazem, jer to doslovno tako ne funkcionira).

Naravno ako ces se voziti 150-180KM da ce ti baterija se puno brze isprazniti nego da vozis 130KM or so - medjutim ovo sranje i laz koju si tu sada napisao da baterija do 50% "glumi" je debilana.

Ti samo nastavi izmisljati, lagati i gluposti pisati.

 

 

SAŽETAK

- ovdje si sam dokazao i priložio dokaze da Tesla laže s prikazanim dometom, a imaš obraza tvrditi da ja lažem. Tražim ispriku.

 

UVOD

- Mene ne možeš smotati nabacivanjem hrpe linkova - da nemam vremena ne bi se s tobom raspravljao. 

 

Kao što sam već davno zaključio, ti nisi u stanju odgovoriti koncizno i smisleno što znači da je u tvojoj glavi popriličan nered. Imam vremena i volje da ti pomognem uvesti reda u tu tvoju glavurdu.

 

 

RASPRAVA

 

Jedan od 5 milijuna se odnosilo na tvoj dokaz sa reddita - pojedinačna iskustva nisu dokaz ničega. kraj priče.

 

Prva studija koju si ovdje linkao je iza paywalla; u ovom što je dostupno nema niti jedne iznesene tvrdnje ni dokaza osim općenite tvrdnje da cikliranja baterija na jako malom ili jako velikom stanju napunjenosti je štetno. Koliko točno, plati, pročitaj pa mi onda podastri kao dokaz jer sad mlatiš praznu slamu. Kao i obično.

 

drugi link je navodno Tela dostavio, izgleda tako lijepo da bi ga svaka mama uzela za zeta. Jedino što se Tesli ne može vjerovati, a graf ne odgovora studiji koju si priložio u prethiodnoj poruci i koju sam ti pristojno secirao i pokazao mane a još manje odgovara tvom trećem linku čije seciranje tek slijedi. 

 

Treći link koji si postavio već bolje izgleda, reccurent stvarno nekog kurca i mjeri, ali njihov grafikoni pokazuju drastično drugačiju degradaciju baterija bazirano na starosti. TM Y već nakon 1000 dana, dakle 2,7 godina - pada na 90%, a taj jako loš podatak je upakiran u odličnu vijest da supercharging ne utječe. Pa već je loše to kaj u dve i pol godine izgubi 10% i posve je suprotno tvojim porethodnim dokazima a baterija gubi samo 1% godišnje.

 

Da imaš imalo smisla za utvrđivanje činjenica, otišao bi malo dalje kroz treći link na Reccurentovu stranicu i originalni članak pa bi vidio sljedeće: 

In the charts above, the y-axis shows the percentage of original range as shown on the cars’ dashboards. Note that the dashboard range in Teslas is different from its Real Range, which is a value that factors in the range effects of temperature, drive style, and terrain.  

 

UPS - upravo si sam sebi i svima nama dokazao da nemaš pojma o čemu pričaš; bacaš linkove koji te potkopavaju i prikazuju kao neinformiranu budalu.


Ako klikneš na real range link, tek onda te čeka iznenađenje. I nije pozitivno ako se posvetiš brojevima i podacima a ne općem tonu članka. Drugo, ovo je rađeno u americi s vozilima proizvedenim u americi; kod nas dolazi nekaj drugo tako da smo u limbu - možda bolje, a možda i gore.

 

Ostatak poruke kaj si me napao zbog moje kilometraže je sulud - lijepo sam ti rekao da se refernciram na prosječne kilometraže, a ne na svoju i u tome sam bio konzistentan kroz cijelu raspravu.

 

 

 
" a taj jako loš podatak je upakiran u odličnu vijest da supercharging ne utječe. Pa već je loše to kaj u dve i pol godine izgubi 10% i posve je suprotno tvojim porethodnim dokazima a baterija gubi samo 1% godišnje."

Znaci opet izmisljas i lazes. 

Gdje sam ja napisao da baterija gubi 1% godisnje? 

Proci cu sva sranja koja si napisao isto:

"

Da imaš imalo smisla za utvrđivanje činjenica, otišao bi malo dalje kroz treći link na Reccurentovu stranicu i originalni članak pa bi vidio sljedeće: 

In the charts above, the y-axis shows the percentage of original range as shown on the cars’ dashboards. Note that the dashboard range in Teslas is different from its Real Range, which is a value that factors in the range effects of temperature, drive style, and terrain.  "

Znaci svaki pogon - benzin, diezel, parni pogon, struja (baterije jelte), whatever ce imati drugaciji output ovisno o vanjskim faktorima.

Da li ima 5 ljudi u autu ili samo vozac?
Da li je vani -5C, 20C ili 45C ?
Da li stisces auto kao debil ili penzioner?
Da li vozis po ravnom terenu ili brdima?
Da li imas dodatni teret ili nemas?

Kakva je razlika gore za BMW 3 ili TESLA MODEL 3 ?

Benzin automobili nece trositi vise benzina kada je vano hladno / ima vise ljudi / teret / teren etc?

Ja gledam i ne vjerujem sranja koja ti pises.

Ako vozis TESLA 3 - LONG RANGE od ZAGREB - SPLIT - naravno da ce ti baterija dati drugacije brojeve ako se vozis 130KM ili 160KM ili variras svako malo - pa ce ti auto stalno bacati druge brojeve. Baterija ne pada nakon 50% nista brze ili drugacije nego recimo sa 90% na 70% 

Jesti ti ikada vozio TESLA 3 auto - i koliko kilometara?

Linkove koje sam ti izvadio su bili random - imas na STOTINE linkova koji ti pricaju o battery degradation.

Ovo ti je jedan youtube video koji prica o zadnjim brojevima MODEL y - nakon 50.000 miles (valjda znas koliko je to KM) je izgubio 5% range



Medjutim ima na desetke tisuce automobila (TESLA jelte) koji imaju 300.000+ KM vec - tako da postoji neki veci problem sa baterijama to bi bio MAJOR news i svi bi srali po TESLA i Musk-u.

Ovo ti je slika DUBAI TAXI - 5 godina star auto (Ja slikao sa straznjeg sica pa je slika malo losije kvalitete jer je auto vozio). Auto TESLA S - star 5 godina - batterija kapacitet je 92%

300.000+ KM - koliko ponavljam tebi treba biti baterija da nije za kurac? Da EV auti nisu za smece etc?

Ti nisi u stanju uopce priznati da si totalno BIAS i da seres zbilja bez razloga.




8 godina
offline
Re: Prag "masovne prihvaćenosti" električnih vozil
Nemon kaže...
Feudalac kaže...
Nemon kaže...

 

To izmisljas i LAZES da se radi o jednom u milion. To jednostavno nije istina.

Imas ozbilje "papers" vani koji se bave sa ovime, nisu to random debili koji su napisali nesto online

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2352152X2303400X

https://www.notateslaapp.com/tesla-reference/1371/tesla-shows-data-around-battery-life-span-just-12-degradation-after-200-000-miles

https://www.batterytechonline.com/charging/report-supercharging-doesn-t-degrade-tesla-battery-life



Imas doslovno na STOTINE videos online gdje ljudi pisu o baterijama i o stanju baterija.

Tesla jos ne postoji 20 godina, tako da nije moguce naci auto od 20 godina i reci ti "Evo ti ga na!" kao empirijski dokaz, i naravno prve automobile koje je TESLA napravila imaju puno losije baterije, BMS, cooling etc.

To sto ti prolazis 40 tisuca kilometra godisnje nije realno za 90% populacije. 

Statistika pokazuje da vecina automobila u EU ne prolazi vise od 18.000 KM - a jedno istrazivanje je naslo da samo 5% automobila prolazi vise od 24.000+ KM. Ti sa svojih 40.000 KM - valjda spadas u 1% - tvoj USE CASE je tvoj use - boli me ona stvar za tvoj use case. Ti nisi generalna populacija niti tvoji argumenti imaju ikakvog smisla za generalnu populaciju. Ako ljudi voze 18.000 KM godisnje u EU - to znaci da ce za 20 godina proci 360.000 KM - a to trenutne baterije mogu bez ikakvih problema odraditi. (Doslovno imamo DOKAZE za to).

Ovih 18.000 KM godisnje sam zaokruzio na gornju granicu, jer po podacima u puno EU drzava je to puno manje od 18.000 km

https://www.researchgate.net/figure/Kilometers-travelled-of-vehicles-in-main-Western-EU-countries-yearly-average-kms-vehicle_fig3_337202307#:~:text=This%20assumption%20is%20based%20on,ABS%202020)%20%5B16%5D.

https://www.odyssee-mure.eu/publications/efficiency-by-sector/transport/distance-travelled-by-car.html

https://www.fleetnews.co.uk/news/car-industry-news/2023/02/27/less-than-5-of-vehicles-are-driven-over-15-000-miles-a-year

Ja imam EV auto sada vec 3+ godine, i imam NULA problema sa tim autom. Pola EUROPE je prosao - bez ikakvih problema. Imas domet 500+ KM - koji ti cesto prakticno niti ne treba, jer neces sjediti 500KM bez da ides pisati ili nesto jesti ili whatever.

"Moraš znati da Tesla dokazano laže sa dometom u normalnom prikazu sve dok se baterija ne isprazni ispod 50%. Pametniji vlasnici koriste prikaz postotka i točka, a realniji izračun je prikazan jedino kad staviš odredište u navigaciju pa ćeš vidjeti s kolikim postotkom ćeš završiti na sljedećem chargeru." - ovo sto si napisao NIJE istina (iz prve ruke ti to kazem, jer to doslovno tako ne funkcionira).

Naravno ako ces se voziti 150-180KM da ce ti baterija se puno brze isprazniti nego da vozis 130KM or so - medjutim ovo sranje i laz koju si tu sada napisao da baterija do 50% "glumi" je debilana.

Ti samo nastavi izmisljati, lagati i gluposti pisati.

 

 

SAŽETAK

- ovdje si sam dokazao i priložio dokaze da Tesla laže s prikazanim dometom, a imaš obraza tvrditi da ja lažem. Tražim ispriku.

 

UVOD

- Mene ne možeš smotati nabacivanjem hrpe linkova - da nemam vremena ne bi se s tobom raspravljao. 

 

Kao što sam već davno zaključio, ti nisi u stanju odgovoriti koncizno i smisleno što znači da je u tvojoj glavi popriličan nered. Imam vremena i volje da ti pomognem uvesti reda u tu tvoju glavurdu.

 

 

RASPRAVA

 

Jedan od 5 milijuna se odnosilo na tvoj dokaz sa reddita - pojedinačna iskustva nisu dokaz ničega. kraj priče.

 

Prva studija koju si ovdje linkao je iza paywalla; u ovom što je dostupno nema niti jedne iznesene tvrdnje ni dokaza osim općenite tvrdnje da cikliranja baterija na jako malom ili jako velikom stanju napunjenosti je štetno. Koliko točno, plati, pročitaj pa mi onda podastri kao dokaz jer sad mlatiš praznu slamu. Kao i obično.

 

drugi link je navodno Tela dostavio, izgleda tako lijepo da bi ga svaka mama uzela za zeta. Jedino što se Tesli ne može vjerovati, a graf ne odgovora studiji koju si priložio u prethiodnoj poruci i koju sam ti pristojno secirao i pokazao mane a još manje odgovara tvom trećem linku čije seciranje tek slijedi. 

 

Treći link koji si postavio već bolje izgleda, reccurent stvarno nekog kurca i mjeri, ali njihov grafikoni pokazuju drastično drugačiju degradaciju baterija bazirano na starosti. TM Y već nakon 1000 dana, dakle 2,7 godina - pada na 90%, a taj jako loš podatak je upakiran u odličnu vijest da supercharging ne utječe. Pa već je loše to kaj u dve i pol godine izgubi 10% i posve je suprotno tvojim porethodnim dokazima a baterija gubi samo 1% godišnje.

 

Da imaš imalo smisla za utvrđivanje činjenica, otišao bi malo dalje kroz treći link na Reccurentovu stranicu i originalni članak pa bi vidio sljedeće: 

In the charts above, the y-axis shows the percentage of original range as shown on the cars’ dashboards. Note that the dashboard range in Teslas is different from its Real Range, which is a value that factors in the range effects of temperature, drive style, and terrain.  

 

UPS - upravo si sam sebi i svima nama dokazao da nemaš pojma o čemu pričaš; bacaš linkove koji te potkopavaju i prikazuju kao neinformiranu budalu.


Ako klikneš na real range link, tek onda te čeka iznenađenje. I nije pozitivno ako se posvetiš brojevima i podacima a ne općem tonu članka. Drugo, ovo je rađeno u americi s vozilima proizvedenim u americi; kod nas dolazi nekaj drugo tako da smo u limbu - možda bolje, a možda i gore.

 

Ostatak poruke kaj si me napao zbog moje kilometraže je sulud - lijepo sam ti rekao da se refernciram na prosječne kilometraže, a ne na svoju i u tome sam bio konzistentan kroz cijelu raspravu.

 

 

 
" a taj jako loš podatak je upakiran u odličnu vijest da supercharging ne utječe. Pa već je loše to kaj u dve i pol godine izgubi 10% i posve je suprotno tvojim porethodnim dokazima a baterija gubi samo 1% godišnje."

Znaci opet izmisljas i lazes. 

Gdje sam ja napisao da baterija gubi 1% godisnje? 

Proci cu sva sranja koja si napisao isto:

"

Da imaš imalo smisla za utvrđivanje činjenica, otišao bi malo dalje kroz treći link na Reccurentovu stranicu i originalni članak pa bi vidio sljedeće: 

In the charts above, the y-axis shows the percentage of original range as shown on the cars’ dashboards. Note that the dashboard range in Teslas is different from its Real Range, which is a value that factors in the range effects of temperature, drive style, and terrain.  "

Znaci svaki pogon - benzin, diezel, parni pogon, struja (baterije jelte), whatever ce imati drugaciji output ovisno o vanjskim faktorima.

Da li ima 5 ljudi u autu ili samo vozac?
Da li je vani -5C, 20C ili 45C ?
Da li stisces auto kao debil ili penzioner?
Da li vozis po ravnom terenu ili brdima?
Da li imas dodatni teret ili nemas?

Kakva je razlika gore za BMW 3 ili TESLA MODEL 3 ?

Benzin automobili nece trositi vise benzina kada je vano hladno / ima vise ljudi / teret / teren etc?

Ja gledam i ne vjerujem sranja koja ti pises.

Ako vozis TESLA 3 - LONG RANGE od ZAGREB - SPLIT - naravno da ce ti baterija dati drugacije brojeve ako se vozis 130KM ili 160KM ili variras svako malo - pa ce ti auto stalno bacati druge brojeve. Baterija ne pada nakon 50% nista brze ili drugacije nego recimo sa 90% na 70% 

Jesti ti ikada vozio TESLA 3 auto - i koliko kilometara?

Linkove koje sam ti izvadio su bili random - imas na STOTINE linkova koji ti pricaju o battery degradation.

Ovo ti je jedan youtube video koji prica o zadnjim brojevima MODEL y - nakon 50.000 miles (valjda znas koliko je to KM) je izgubio 5% range



Medjutim ima na desetke tisuce automobila (TESLA jelte) koji imaju 300.000+ KM vec - tako da postoji neki veci problem sa baterijama to bi bio MAJOR news i svi bi srali po TESLA i Musk-u.

Ovo ti je slika DUBAI TAXI - 5 godina star auto (Ja slikao sa straznjeg sica pa je slika malo losije kvalitete jer je auto vozio). Auto TESLA S - star 5 godina - batterija kapacitet je 92%

300.000+ KM - koliko ponavljam tebi treba biti baterija da nije za kurac? Da EV auti nisu za smece etc?

Ti nisi u stanju uopce priznati da si totalno BIAS i da seres zbilja bez razloga.




 Dakle, domet ipak varira ovisno o uvjetima samo se praviš blesav da reccurent nije utvrdio da Tesla najviše laže; kako po prikazu u autu tako i po objavljenim specifikacijama. Drugi brendovi uzimaju u obzir temperaturu vani, prethodnu povijest vožnje i znatno realističnije prikazuju potencijalni doseg u odnosu na stanje baterije. Ne možeš vjerovati koliko su procjene sličnog tipa dobre. Meni su apple karte u minutu izračunale većinu putovanja; za Uskrs sam bio u Istri, onda sam išao u Ljubljanu pa natrag. Svaki put je vrijeme dolaska prikazano na početku rute bilo točno u jednu minutu. Nevjerojatno precizno da poičneš misliti da je iza jebena magija. Isto tako u Norveškoj posluje Bjorn Nyland, koji uživo streama svoje testove potrošnje, dometa, radi tablice i sve objavljuje free of charge. Iako brz i jako dobar generalno i u odnosu na konkurenciju, Tesla drastično i preoptimistično reklamira svoje mogućnosti. Tesla je jedini brand gdje neovisni testeri nisu nikad uspjeli dobiti objavljeni EPA range u praksi. Trenutno je fondu objavljena lista od točno 70 vozila koja se mogu subvencionirati - Tesla model Y je uvjerljivo i daleko najbolja praktična ponuda kad se gleda cijeli paket. Ali da lažu o dometu, lažu ko psi.

 

Čekam ispriku.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.4.2024 13:06 (Feudalac).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice